Säsong 23: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) m (Omdirigerar till Kategori:Säsong 23) |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(18 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
# | {{Säsong | ||
|name=Säsong 23 | |||
|Premiär=[[24 augusti]] [[2002]] | |||
|Avsnitt=18 | |||
|Avslutning=[[23 december]] [[2002]] | |||
|TVkanal=[[TV4]] | |||
|Programledare=[[Lasse Kronér]] | |||
|förra3=[[Säsong 22]] | |||
|nästa3=[[Säsong 24]] | |||
|soundtrack=Soundtrack/Säsong 23 | |||
}} | |||
'''Säsong 23''' av BingoLotto hade premiär den [[24 auguststyle="width:100%"|i]] [[2002]] och sändes mellan 19.00-21.00 i [[TV4]]. Säsongsavslutningen ägde rum [[23 december]] 2002 mellan 19.00-22.00 och 22.15-23.15 i TV4. Programledare för hela säsongen av [[Lasse Kronér]], samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från [[Gamlestadens Fabriker]] i Göteborg. | |||
==Avsnittslista== | |||
<onlyinclude>{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
|[[Fil:2301.jpg|75px|link=Avsnitt 23.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.01|408 - 1]]'''||[[Fredrik Kempe]], [[Jenny Öhlund]], [[Kikki]], [[Bettan & Lotta]], [[Åsa Jinder]], [[Garbo the Musical]], [[Tuva Härdelin]]||{{nowrap|[[24 augusti]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=InpLi0jT-4Y}} | |||
|- | |||
|[[Fil:2302.jpg|75px|link=Avsnitt 23.02]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.02|409 - 2]]'''||[[Def Leppard]], [[Emma Igelström]], [[Garbo the Musical]], [[Kajsa Bergkvist]], [[Sven-Ingvars]]||{{nowrap|[[31 augusti]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=XAkX37dT3-0}} | |||
|- | |||
|[[Fil:2303.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.03|410 - 3]]'''||[[Helmut Lotti]], [[Jerry Williams]], [[Silje Nergaard]]||{{nowrap|[[7 september]] [[2002]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:2304.jpg|75px|link=Avsnitt 23.04]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.04|411 - 4]]'''||[[Cliff Richard]], [[David Bowie]]||{{nowrap|[[14 september]] [[2002]]}} || | |||
|- | |||
|[[Fil:2305.jpg|75px|link=Avsnitt 23.05]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.05|412 - 5]]'''||[[Joey Tempest]], [[Vikingarna]]||{{nowrap|[[21 september]] [[2002]]}} || | |||
|- | |||
|[[Fil:2306.jpg|75px|link=Avsnitt 23.06]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.06|413 - 6]]'''||[[Friends]], [[Peter Stormare]], [[Robyn]]||{{nowrap|[[28 september]] [[2002]]}} || | |||
|- | |||
|[[Fil:2307.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.07|414 - 7]]'''||[[Ace of Base]], [[Faith Hill]], [[Hans Martin]]||{{nowrap|[[5 oktober]] [[2002]]}} || | |||
|- | |||
|[[Fil:2308.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.08|415 - 8]]'''||[[Dolly Parton]]||{{nowrap|[[12 oktober]] [[2002]]}} || | |||
|- | |||
|[[Fil:2309.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.09|416 - 9]]'''||[[Chess]], [[Mark Knopfler]]||{{nowrap|[[19 oktober]] [[2002]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:2310.jpg|75px|link=Avsnitt 23.10]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.10|417 - 10]]'''||[[Bond]], [[Chris Rea]], [[Totta Näslund]]||{{nowrap|[[26 oktober]] [[2002]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:2311.jpg|75px|link=Avsnitt 23.11]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.11|418 - 11]]'''||[[Björn Skifs]], [[Dan Bäckman]], [[Gullan Bornemark]], [[Maria Mena]], [[Phil Collins]], [[Sofia R Isaksson]], [[Roger Pontare]], [[Magnus Wislander]], [[Heidi Andersson]], [[Susanne Ljungskog]], [[Thomas Wassberg]], [[Mikael Ljungberg]], [[Ulrika Knape]], [[Märta Wållgren]], [[Sten & Stanley]], [[Tobias Lundén]]||{{nowrap|[[2 november]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=2l5gBMX5Hgs}} | |||
|- | |||
|[[Fil:2312.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.12|419 - 12]]'''||[[Arvingarna]], [[Daniel Lemma]]||{{nowrap|[[9 november]] [[2002]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:2313.jpg|75px|link=Avsnitt 23.13]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.13|420 - 13]]'''||[[Merit Hemingsson]], [[Ola Magnell]], [[Westlife]]||{{nowrap|[[16 november]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=AWQcXwTTHPY}} | |||
|- | |||
|[[Fil:2314.jpg|75px|link=Avsnitt 23.14]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.14|421 - 14]]'''||[[Alf Robertson]], [[Shania Twain]], [[Stefan Edman]], [[Janne Schaffer]]||{{nowrap|[[23 november]] [[2002]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:2315.jpg|75px|link=Avsnitt 23.15]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.15|422 - 15]]'''||[[Peter Jöback]], [[Sofie Larsson]], [[Rod Stewart]], [[Arne Weise]], [[Svante Thuresson ]]||{{nowrap|[[30 november]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=rh6q4kndhDI}} | |||
|- | |||
|[[Fil:2316.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.16|423 - 16]]'''||[[Gösta Linderholm]], [[Robbie Williams]], [[The Trad Brothers]]||{{nowrap|[[7 december]] [[2002]]}} || | |||
|- | |||
|[[Fil:2317.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.17|424 - 17]]'''||[[Arne Weise]], [[Andrea Bocelli]]||{{nowrap|[[14 december]] [[2002]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:2318.jpg|75px|link=Avsnitt 23.18]]||style="text-align: center;"|{{nowrap| '''[[Avsnitt 23.18|425 - 18]]'''}}||[[Afro-Dite]], [[Daniel Bäckrud]], [[Elisabeth Andreassen]], [[Lotta Engberg]], [[Joybells]], [[Jörgen Mörnbäck]], [[LaGaylia Frazier]], [[Magnus Johansson]], [[Pernilla Andersson]], [[Tim Lake]], [[Tom Jones]], [[Sara Benson Eidevald]], [[Solomon Burke]], [[Stefan Odelberg]], [[Stefan & Kim]], [[Svante Thuresson]], [[Ulf Wagner]], [[Åke Strömmer]]||{{nowrap|[[23 december]] [[2002]]}}||{{youtube|id=gixnMhP9c4s}} | |||
|}</onlyinclude> | |||
{{Säsonger | |||
|säsong=23 | |||
}} | |||
[[Kategori:Lasse Kronér| ]] | |||
[[Kategori:Säsong 23| ]] | |||
[[Kategori:TV4]] | |||
[[Kategori:2002]] |
Nuvarande version från 25 mars 2021 kl. 13.05
Säsong 23 | |
Programledare | Lasse Kronér |
---|---|
Säsongspremiär | 24 augusti 2002 |
Säsongsavslutning | 23 december 2002 |
Antal avsnitt | 18 |
TV-kanal | TV4 |
Kronologi | |
◄ Säsong 22 - Säsong 23 - Säsong 24 ► | |
Länkar | |
Soundtrack |
Säsong 23 av BingoLotto hade premiär den i 2002 och sändes mellan 19.00-21.00 i TV4. Säsongsavslutningen ägde rum 23 december 2002 mellan 19.00-22.00 och 22.15-23.15 i TV4. Programledare för hela säsongen av Lasse Kronér, samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från Gamlestadens Fabriker i Göteborg.
Avsnittslista
1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 30 • 31 • 32 • 33 • 34 • 35 • 36 • 37 • 38 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 46 • 47 • 48 • 49 • 50 • 51 • 52 • 53 • 54 • 55 • 56