Säsong 13: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
Rad 14: | Rad 14: | ||
==Avsnittslista== | ==Avsnittslista== | ||
<onlyinclude>{| class="wikitable" | <onlyinclude>{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | ||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
||[[Fil:1301.jpg|75px|link=Avsnitt 13.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.01|1 - 213]]'''||[[Björn Skifs]], [[Jan Boklöv]]||{{nowrap|[[30 augusti]] [[1997]]}}||{{youtube|id=1CVO7R4fnxs}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:1302.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.02|2 - 214]]'''||[[Joyride]]||{{nowrap|[[6 september]] [[1997]]}}|| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:1303.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.03|3 - 215]]'''||[[Streaplers]]||{{nowrap|[[13 september]] [[1997]]}}|| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1304.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.04|4 - 216]]'''||[[Matz Bladhs]]||{{nowrap|[[20 september]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1305.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.05|5 - 217]]'''||[[Drifters]]||{{nowrap|[[27 september]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1306.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.06|6 - 218]]'''||[[Helene & gänget]]||{{nowrap|[[4 oktober]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1307.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.07|7 - 219]]'''||[[Tommy Körberg]]||{{nowrap|[[11 oktober]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1308.jpg|75px|link=Avsnitt 13.08]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.08|8 - 220]]'''||[[Nick Borgen]], [[Tommy Körberg]]||{{nowrap|[[18 oktober]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1309.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.09|9 - 221]]'''||[[Vikingarna]]||{{nowrap|[[25 oktober]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:1310.jpg|75px|link=Avsnitt 13.10]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.10|10 - 222]]'''||[[Henrik Åberg]]||{{nowrap|[[1 november]] [[1997]]}}||{{youtube|id=ERQ1irLVdRo}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1311.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.11|11 - 223]]'''||[[Boogart]]||{{nowrap|[[8 november]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:1312.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.12|12 - 224]]'''||[[Arvingarna]]||{{nowrap|[[15 november]] [[1997]]}}|| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1313.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.13|13 - 225]]'''||[[Sten & Stanley]]||{{nowrap|[[22 november]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1314.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.14|14 - 226]]'''||[[Curt Haagers]]||{{nowrap|[[29 november]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1315.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.15|15 - 227]]'''||[[Kikki Danielsson]]||{{nowrap|[[6 december]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1316.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.16|16 - 228]]'''||[[Sven-Ingvars]]||{{nowrap|[[13 december]] [[1997]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:1317.jpg|75px|link=Avsnitt 13.17]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 13.17|17 - 229]]'''||[[Dansbandslandslaget]], [[Ingmar Nordströms]]||{{nowrap|[[20 december]] [[1997]]}}||{{youtube|id=ujvoh11Sgyk}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:1318.jpg|75px|link=Avsnitt 13.18]]||style="text-align: center;"| {{nowrap|'''[[Avsnitt 13.18|18 - 230]]'''}}||[[Dansbandslandslaget]], [[Tito Beltrán]], [[Dana Dragomir]], [[Eddie Oliva]], [[Christina Dawson]], [[Lotta Engberg]], [[Göteborgs domkyrkas gosskör ]]||{{nowrap|[[23 december]] [[1997]]}}||{{youtube|id=dAaWE3xc3Eg}} | ||
||[[ | |||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> | ||
Versionen från 17 juli 2015 kl. 15.52
Säsong 13 | |
Programledare | Leif "Loket" Olsson |
---|---|
Säsongspremiär | 30 augusti 1997 |
Säsongsavslutning | 23 december 1997 |
Antal avsnitt | 18 |
TV-kanal | TV4 |
Kronologi | |
◄ Säsong 12 - Säsong 13 - Säsong 14 ► | |
Länkar | |
Soundtrack |
Säsong 13 av BingoLotto hade premiär den 30 augusti 1997 och sändes mellan 18.30-19.30, 19.50-20.20 och 20.25-21.00 i TV4. Säsongsavslutningen ägde rum 23 december 1997 mellan 19.30-20.20, 20.25-21.05, 21.10-22.00 och 22.30-23.10 i TV4. Programledare för hela säsongen av Leif "Loket" Olsson, samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från Gamlestadens Fabriker i Göteborg.
Avsnittslista
1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 30 • 31 • 32 • 33 • 34 • 35 • 36 • 37 • 38 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 46 • 47 • 48 • 49 • 50 • 51 • 52 • 53 • 54 • 55 • 56