Säsong 17: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(21 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
Rad 6: | Rad 6: | ||
|TVkanal=[[TV4]] | |TVkanal=[[TV4]] | ||
|Programledare=[[Lasse Kronér]] | |Programledare=[[Lasse Kronér]] | ||
|förra3=[[Säsong 16]] | |||
|nästa3=[[Säsong 18]] | |||
|soundtrack=Soundtrack/Säsong 17 | |||
}} | }} | ||
Rad 11: | Rad 14: | ||
==Avsnittslista== | ==Avsnittslista== | ||
<onlyinclude>{| class="wikitable" | <onlyinclude>{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | ||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
|[[Fil:1701.jpg|75px|link=Avsnitt 17.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.01|1 - 290]]'''||[[Magnus Wislander]], [[Thomas Di Leva]], [[Thomas Ravelli]], [[Vikingarna]], [[Åke Svanstedt]]||{{nowrap|[[28 augusti]] [[1999]]}}||{{youtube|id=cxxCr7H3jIM}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:1702.jpg|75px|link=Avsnitt 17.02]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.02|2 - 291]]'''||[[Andrea Bocelli]], [[Charlotte Nilsson]], [[Magnus Jakobsson]], [[Stefan Holm]]||{{nowrap|[[4 september]] [[1999]]}}||{{youtube|id=uMc6h2GMzSg}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1703.jpg|75px|link=Avsnitt 17.03]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.03|3 - 292]]'''||[[Andrea Bocelli]], [[Wille Crafoord]], [[Stig H Johansson]], [[Smokie]], [[Mikael Håkansson]], [[Stefan Larsson]]||{{nowrap|[[11 september]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1704.jpg|75px|link=Avsnitt 17.04]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.04|4 - 293]]'''||[[Michael Learns to Rock]], [[Totta Näslund]], [[Martin Lindberg]], [[Mikael Ljungberg]], [[Per-Åke Holmsten]]||{{nowrap|[[18 september]] [[1999]]}}||{{youtube|id=El6MNhRuxvo}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1705.jpg|75px|link=Avsnitt 17.05]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.05|5 - 294]]'''||[[Per Oscarsson]], [[Annie]], [[Stig H Johansson]], [[Marcus Allbäck]], [[Stig H Johansson]], [[Christopher Solberg]], [[Henrik Bertilsson]], [[Göran Fristorp]], [[Eldkvarn]], [[Sound Express]]||{{nowrap|[[25 september]] [[1999]]}}||{{youtube|id=CAyC30N9P70}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1706.jpg|75px|link=Avsnitt 17.06]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.06|6 - 295]]'''||[[Arvingarna]], [[Lars Karlsson]], [[Örjan Kihlström]], [[Toto]]||{{nowrap|[[2 oktober]] [[1999]]}}||{{youtube|id=pHF6etwbaGk}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1707.jpg|75px|link=Avsnitt 17.07]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.07|7 - 296]]'''||[[Kent Ekholm]], [[Eric Szanto]], [[Peter Untersteiner]], [[Friends]], [[Joe Cocker]]||{{nowrap|[[9 oktober]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1708.jpg|75px|link=Avsnitt 17.08]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.08|8 - 297]]'''||[[Arvingarna]], [[Maria Brandin]], [[Susanne Gunnarsson]], [[Sten Nilsson]], [[Monica Starck]], [[Peter Jöback]], [[Per Lennartsson]]||{{nowrap|[[16 oktober]] [[1999]]}}||{{youtube|id=QHIwTInwsE4}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1709.jpg|75px|link=Avsnitt 17.09]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.09|9 - 298]]'''||[[Jonas Dahlbom]], [[Erik Amarillo]], [[Martinez]], [[Roger Pontare]], [[Tina Leijonberg]]||{{nowrap|[[23 oktober]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1710.jpg|75px|link=Avsnitt 17.10]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.10|10 - 299]]'''||[[Casanovas]], [[Dos Flamingos]], [[Göteborgs gosskör]], [[Jessica Folcker]], [[Jim Frick]], [[ Peter Johansson]], [[Peter Lundblad]], [[Sara Fyhr]], [[Sofia Lind]], [[Staffan Larsson]]||{{nowrap|[[30 oktober]] [[1999]]}}||{{youtube|id=YWS4yIqWLj8}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1711.jpg|75px|link=Avsnitt 17.11]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.11|11 - 300]]'''||[[Göteborgs salongsorkester]], [[Lasse Lönndahl]], [[Linda Lampenius]], [[Micael Stjernström]], [[Tommy Körberg]]||{{nowrap|[[6 november]] [[1999]]}}||{{youtube|id=j3h4WwhHHKI}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1712.jpg|75px|link=Avsnitt 17.12]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.12|12 - 301]]'''||[[Tommy Körberg]], [[Stefan Melander]]||{{nowrap|[[13 november]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1713.jpg|75px|link=Avsnitt 17.13]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.13|13 - 302]]'''||[[Kellys]], [[Vonda Shepard]], [[Stig H Johansson]], [[Emma Gustavsson]], [[Erik Klintenberg]]||{{nowrap|[[20 november]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1714.jpg|75px|link=Avsnitt 17.14]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.14|14 - 303]]'''||[[J-O Waldner]], [[Per Oscarsson]], [[Stig H Johansson]], [[Oslo Gospel Choir]], [[Sissel Kyrkjebø]], [[Wahlströms]], [[Yoshikazu Mera]], [[Arne Qvick]]||{{nowrap|[[27 november]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1715.jpg|75px|link=Avsnitt 17.15]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.15|15 - 304]]'''||[[Per Oscarsson]], [[Pontus Lindqvist]], [[Lasse Stefanz]], [[Patrick Backe]], [[Martin Blixt]]||{{nowrap|[[4 december]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1716.jpg|75px|link=Avsnitt 17.16]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.16|16 - 305]]'''||[[Carola]], [[Betlehem Bingo bells]], [[Fredrik B Larsson]], [[Hasse Alfredsson]], [[David Bowie]]||{{nowrap|[[11 december]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17. | |[[Fil:1717.jpg|75px|link=Avsnitt 17.17]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.17|17 - 306]]'''||[[Per Oscarsson]], [[Ola Hansson]], [[Ingela Wallström]], [[Roxette]], [[Gullan Bornemark]], [[Ingrid Wållgren]], [[Dan Bornemark]], [[Mirja Burlin]], [[Kejsarinnan]], [[Freddie Wadling]]||{{nowrap|[[18 december]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:1718.jpg|75px|link=Avsnitt 17.18]]||style="text-align: center;"| {{nowrap|'''[[Avsnitt 17.18|18 - 307]]'''}}||[[Adolphson-Falk]], [[Claire Wikholm]], [[Erik Gadd]], [[Jan Bylund]], [[Jörgen Mörnbäck]], [[Lasse Brandeby]], [[Leif Mannerström]], [[Mi Ridell]], [[Oslo Gospel Choir]], [[Per Oscarsson]], [[Sissel Kyrkjebø]], [[Stefan Ljungqvist]], [[Tintin Anderzon]], [[Viktoria Tolstoy]], [[Voice Boys]], [[Åsa Fång]], [[Göteborgs gosskör]], [[Oscar Fredriks flickkör]]||{{nowrap|[[23 december]] [[1999]]}}||{{youtube|id=_HpFrmqx2ys}} | |||
|[[Fil:1718.jpg|75px|link=Avsnitt 17.18]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 17.18|18]]'''||Adolphson-Falk, Claire Wikholm, Erik Gadd, Jan Bylund, Jörgen Mörnbäck, Lasse Brandeby, Leif Mannerström, Mi Ridell, Oslo Gospel Choir, Per Oscarsson, Sissel Kyrkjebø, Stefan Ljungqvist, Tintin Anderzon, Viktoria Tolstoy, Voice Boys, Åsa Fång||{{nowrap|[[23 december]] [[1999]]}} | |||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> | ||
Nuvarande version från 22 oktober 2016 kl. 21.41
Säsong 17 | |
Programledare | Lasse Kronér |
---|---|
Säsongspremiär | 28 augusti 1999 |
Säsongsavslutning | 23 december 1999 |
Antal avsnitt | 18 |
TV-kanal | TV4 |
Kronologi | |
◄ Säsong 16 - Säsong 17 - Säsong 18 ► | |
Länkar | |
Soundtrack |
Säsong 17 av BingoLotto hade premiär den 28 augusti 1999 och sändes mellan 19.00-19.45, 19.50-20.25 och 20.30-21.30 i TV4. Säsongsavslutningen ägde rum 23 december 1999 mellan 20.00-20.45, 20.50-21.25, 21.30-22.00 och 22.15.23.30 i TV4. Programledare för hela säsongen av Lasse Kronér och det var hans första säong, samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från Gamlestadens Fabriker i Göteborg.
Avsnittslista
1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 30 • 31 • 32 • 33 • 34 • 35 • 36 • 37 • 38 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 46 • 47 • 48 • 49 • 50 • 51 • 52 • 53 • 54 • 55 • 56