37 941
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) (Omdirigerar till Kategori:Ett... tu.. tre.) |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
# | :''För spelet, se [[Ett... tu.. tre. (spel)]].'' | ||
{{Infobox Avsnitt | |||
|name=Ett... tu.. tre. | |||
|image=Ett... tu.. tre. intro.jpg | |||
|programledare= [[Leif "Loket" Olsson]] | |||
|dag= | |||
|premiär=16 mars 1993 | |||
|tid= | |||
|kanal=TV4 | |||
|avslut=29 maj 1993 | |||
|säsong=1 | |||
|antalavsnitt=33 | |||
}} | |||
'''Ett... tu.. tre.''' var ett TV-program med [[Leif "Loket" Olsson]] i [[TV4]] där tittarna kunde delta genom att lösa Ordbingo och Musikgåtan. TV-tittarna kunde ringa in eller så ringde programledaren upp vinnare som skickat in Kanalen 4 eller till turnan. | |||
==Avsnittslista== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! Bild | |||
! # | |||
! style="width:100%"|Gäster | |||
! Sändningsdatum | |||
! Video | |||
|- | |||
|[[Fil:Etttutre1.jpg|75px|link=Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.01|1]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[16 mars]] [[1992]]}}||{{youtube|id=Qy5rWxd0mC4}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Etttutre0102.jpg|75px|link=Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.02]]||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.02|2]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[18 mars]] [[1992]]}}||{{youtube|id=JRa8SvPKuhQ}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Etttutre0103.jpg|75px|link=Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.03]]||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.03|3]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[20 mars]] [[1992]]}}||{{youtube|id=x6WyYmFrOKg}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Etttutre0104.jpg|75px|link=Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.04]]||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.04|4]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[23 mars]] [[1992]]}}||{{youtube|id=8Vyn7EFMCAc}} | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.05|5]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[25 mars]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.06|6]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[27 mars]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.07|7]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[30 mars]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.08|8]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[1 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.09|9]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[3 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.10|10]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[6 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.11|11]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[8 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.12|12]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[10 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.13|13]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[14 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.14|14]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[15 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.15|15]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[17 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.16|16]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[20 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.17|17]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[22 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.18|18]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[24 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.19|19]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[27 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.20|20]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[29 april]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.21|21]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[1 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.22|22]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[4 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.23|23]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[6 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.24|24]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[8 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.25|25]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[11 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.26|26]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[13 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.27|27]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[15 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.28|28]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[18 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.29|29]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[20 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.30|30]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[22 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.31|31]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[25 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.32|32]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[27 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Ett... tu.. tre./Avsnitt 01.33|33]]'''||Eskil & Ja'||{{nowrap|[[29 maj]] [[1992]]}}|| | |||
|- | |||
|} |
redigeringar