37 881
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
Rad 48: | Rad 48: | ||
Till [[säsong 18]] gjordes spelet om och två nya hjul introducerades vid sidan av den säkra vägen. Medelvägen och Supervägen. Medelvägen såg ut exakt som det gränslösa hjulet gjorde under föregående säsong men med enbart en elaking istället för två. Supervägen bestod utav 21 fält med enbart miljonbelopp med ett fält på tio miljoner som högsta vinst. 11 av fälten hade förutom pengasummor jokrar som gav möjligheten att få snurra igen eller stanna och ta pengarna, samt två stycken elakingar som tog bort pengarna och lämnar 250.000 kr som tröst. | Till [[säsong 18]] gjordes spelet om och två nya hjul introducerades vid sidan av den säkra vägen. Medelvägen och Supervägen. Medelvägen såg ut exakt som det gränslösa hjulet gjorde under föregående säsong men med enbart en elaking istället för två. Supervägen bestod utav 21 fält med enbart miljonbelopp med ett fält på tio miljoner som högsta vinst. 11 av fälten hade förutom pengasummor jokrar som gav möjligheten att få snurra igen eller stanna och ta pengarna, samt två stycken elakingar som tog bort pengarna och lämnar 250.000 kr som tröst. | ||
===Vinstplan=== | |||
{| | |||
|- | |||
| valign="top" | | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan= "2"|<big>Säkra vägen</big> | |||
|- | |||
!År!!Antal | |||
|- | |||
|30 år||1 | |||
|- | |||
|20 år||1 | |||
|- | |||
|15 år||2 | |||
|- | |||
|12 år||5 | |||
|- | |||
|10 år||5 | |||
|- | |||
|8 år||2 | |||
|- | |||
!I månaden!!Antal | |||
|- | |||
|20.000 kr||1 | |||
|- | |||
|15.000 kr||2 | |||
|- | |||
|12.000 kr||3 | |||
|- | |||
|10.000 kr||5 | |||
|- | |||
|8.000 kr||3 | |||
|- | |||
|5.000 kr||2 | |||
|} | |||
| valign="top" | | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan= "3"|<big>Gränslösavägen</big> | |||
|- | |||
!Belopp!!Antal!!Jokrar | |||
|- | |||
|5.000.000 kr||1||0 | |||
|- | |||
|3.000.000 kr||2||0 | |||
|- | |||
|2.000.0000 kr||4||2 | |||
|- | |||
|1.000.000 kr||6||5 | |||
|- | |||
|500.000 kr||6||5 | |||
|- | |||
|Elaking||2|| | |||
|} | |||
| valign="top" | | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan= "3"|<big>Medelvägen</big> | |||
|- | |||
!Belopp!!Antal!!Jokrar | |||
|- | |||
|5.000.000 kr||1||0 | |||
|- | |||
|3.000.000 kr||2||0 | |||
|- | |||
|2.000.000 kr||4||2 | |||
|- | |||
|1.000.000 kr||6||4 | |||
|- | |||
|500.000 kr||7||5 | |||
|- | |||
|Elaking||1|| | |||
|- | |||
|} | |||
| valign="top" | | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan= "3"|<big>Supervägen</big> | |||
|- | |||
!Belopp!!Antal!!Jokrar | |||
|- | |||
|10.000.000 kr||1||0 | |||
|- | |||
|5.000.000 kr||1||0 | |||
|- | |||
|3.000.000 kr||4||2 | |||
|- | |||
|2.000.000 kr||5||3 | |||
|- | |||
|1.000.000 kr||6||5 | |||
|- | |||
|500.000 kr||2||2 | |||
|- | |||
|Elaking||2|| | |||
|- | |||
|} | |||
|} | |||
====Spelomgångar==== | ====Spelomgångar==== | ||
{{TV|Avsnitt 17.02|(gränslösa vägen: 2.500.000 kr)}} | {{TV|Avsnitt 17.02|(gränslösa vägen: 2.500.000 kr)}} |
redigeringar