Eldsjälsgalan: Skillnad mellan sidversioner
AleWi (diskussion | bidrag) m (Omdirigerar till Eldsjälsgalan med MiljonBingo) |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
(4 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
# | {{Infobox Avsnitt | ||
|name=Eldsjälsgalan | |||
|image= | |||
|programledare=[[Paulo Roberto]]<br>[[Lotta Engberg]]<br>[[Peter Jihde]]<br>[[Agneta Sjödin]]<br>[[Erica Johansson]]<br>[[Ernst Kirchsteiger]]<br>[[Kristin Kaspersen]]<br>[[Jan Bylund]]<br>[[Marie Serneholt]]<br>[[Ingvar Oldsberg]] | |||
|dag= | |||
|premiär=[[30 december]] [[2008]] | |||
|tid=20.00-22.00 | |||
|kanal=TV4 (2007-2015)<br>Expressen TV (2017) | |||
|avslut=[[5 mars]] [[2015]] | |||
|säsong= | |||
|antalavsnitt=7 | |||
}} | |||
'''Eldsjälsgalan ''' är ett TV-gala från Folkspel där man hyllar eldsjälsar i det svenska föreningslivet under året eller föregående år i [[TV4]]. 2017 sänds galan på Expressen TV. För 2008-årsgalan var [[Paulo Roberto]] och [[Lotta Engberg]] programledare. För 2009-årsgalan var Lotta Engberg och [[Peter Jihde]] programledare. För 2010-årsgalan var [[Agneta Sjödin]], [[Erica Johansson]], [[Ernst Kirchsteiger]], Lotta Engberg och Peter Jihde programledare. För 2011 och 2012-årsgalan var [[Kristin Kaspersen]], [[Jan Bylund]] och Peter Jihde programledare. För 2013-årsgalan var [[Marie Serneholt]] och Peter Jihde programledare. För 2014-årsgalan var [[Ingvar Oldsberg]] programledare. Galan för året 2008-2012 sändes direkt från [[Lisbergshallen]] medan det sedan galan för 2013 sänt direkt från [[BingoLotto]]-studion. Mellan galan för 2008-2013 spelade men [[MiljonBingo]], men inför galan för 2014 blev det [[EldsjälsBingo]] istället. Innan Eldsjälsgalan lanserades hade man under [[2007]] [[Svenska Rikslotteriet]]. | |||
==Avsnittslista== | |||
{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjälsgalan08.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2008]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2008|2008]]'''||[[Göran Johansson]], [[Bengt Magnusson]], [[Torbjörn Nilsson]], [[Victoria Svensson]], [[Sissel Kyrkjebø]], [[Mats Wedin]], [[Jill Johnson]], [[Markoolio]], [[Kjell Engman]], [[Mustafa Mohamed]], [[Charlotte Kalla]], [[Bengan Johansson]], [[Amy Diamond]], [[Pernilla Wiberg]], [[Sonja Aldén]], [[Niklas Andersson]], [[Karl Martindahl]], [[Andrés Esteche]]||{{nowrap|[[30 december]] [[2008]]}}||{{youtube|id=-FGqW6OFGo8}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjälsgalan09.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2009]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2009|2009]]'''||[[Jonas Jacobsson]], [[Jörgen Persson]], [[Caroline Seger]], [[Melissa]], [[James]], [[Andrea]], [[Eliana]], [[Nelly]], [[Dennis]], [[Tilde]], [[Leo]], [[Eliana]], [[William]], [[Alvin]], [[Ara Abrahamian]], [[Lia]], [[William]], [[Matlida]], [[Penda]], [[Therese Alshammar]], [[Arne Hegerfors]], [[Stefan Holm]], [[Erik Hamrén och Thomas Andersson]], [[Peter Jöback]], [[Pernilla Wahlgren]], [[Benjamin Wahlgren-Ingrosso]], [[Jill Johnson]], [[Calaisa]], [[Göteborgs gospel]], [[Team Caroline]], [[Caroline av Ugglas]]||{{nowrap|[[30 december]] [[2009]]}}||{{youtube|id=FNk80QxnOv8}} | |||
|-| | |||
|[[Fil:Eldsjälsgalan10.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2010]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2010|2010]]'''||[[Jay Smith]], [[Minnah Karlsson]], [[Olle Hedberg]], [[Daniel Adams-Ray]], [[Bröderna Rongedahl]], [[Jill Johnson]], [[Twisted Feet och Eliza Doolittle]], [[Ulrika Knape-Lindberg]], [[Emma Johansson]], [[Tobias Hysén]], [[Heidi Andersson]], [[Tony Söderberg]], [[Mats Wein]], [[Stefan Holm]]||{{nowrap|[[30 december]] [[2010]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjälsgalan med MiljonBingo.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2011]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2011|2011]]'''||[[Anders Granell]], [[Sinclairs dansskola]], [[Anders Gustafsson]], [[Solid Gospel]], [[Anette Norberg]], [[Mustafa Mohamed]], [[Maria Lundqvist]], [[Hanna Ljungberg]], [[Henrik Larsson]], [[Dick Harrison]], [[Lars-Åke Lagrell]], [[Lasse Stefanz]], [[Eric Saade]], [[Dev]], [[Nanne Grönvall]], [[Sator]], [[Maria Mena]], [[Viveca Lärn]], [[Mads Langer]]||{{nowrap|[[29 december]] [[2011]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjäl28feb2013.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2012]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2012|2012]]'''||[[Carolina Klüft]], [[Erik Hamrén]], [[Paolo Roberto]], [[Jungen B. Linderholm]], [[Twisted Feet]], [[Ardeshir Zebardast]], [[Anna-Carin Ahlquist]], [[Darin]], [[Peter Jöback]], [[Moa Lignell]], [[Lorentz]], [[Zakarias]]||{{nowrap|[[28 februari]] [[2013]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjäl13.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2013]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan med MiljonBingo 2013|2013]]'''||[[Måns Zelmerlöw]], [[Tove Lo]], [[Robin Stjernberg]], [[Therese Sjögran]], [[Karin Mattsson Weijber]], [[Pia Sundhage]], [[Thomas von Brömsen]], [[Tony Irving]], [[Mustafa Mohamed]], [[Mikael Appelgren & J-O Waldner]], [[Marcel Gomes]], [[Arvingarna]], [[Anna Sahlene]], [[Kiriaka]], [[Lasse Stefanz]]||{{nowrap|[[27 februari]] [[2014]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjäl14.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan 2014]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan 2014|2014]]'''||[[Bengt Johansson]], [[Caroline Klüft]], [[Dolph Lundgren]], [[Pia Sundhage]], [[Lotta Schelin]], [[Pär Mårts]], [[Helene Ekholm]], [[Jill Johson]], [[Doug Seegers]], [[Say Lou Lou]], [[Molly Sandén]], [[Lasse Stefanz]]||{{nowrap|[[5 mars]] [[2015]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjäl16.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan 2016]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan 2016|2016]]'''|| ||{{nowrap|[[9 mars]] [[2017]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjäl17.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan 2017]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan 2017|2017]]'''|| ||{{nowrap|[[15 mars]] [[2018]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjäl18.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan 2018]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan 2018|2018]]'''|| ||{{nowrap|[[14 mars]] [[2019]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Eldsjäl19.jpg|75px|link=Eldsjälsgalan 2019]]||style="text-align: center;"| '''[[Eldsjälsgalan 2019|2019]]'''|| ||{{nowrap|[[12 mars]] [[2020]]}}|| | |||
|- | |||
|} | |||
[[Kategori:Avsnitt]] |
Nuvarande version från 14 mars 2020 kl. 11.20
Eldsjälsgalan | |
Premiär | 30 december 2008 |
---|---|
Senaste program | 5 mars 2015 |
Antal avsnitt | 7 |
Sändningstid | 20.00-22.00 |
Programledare | Paulo Roberto Lotta Engberg Peter Jihde Agneta Sjödin Erica Johansson Ernst Kirchsteiger Kristin Kaspersen Jan Bylund Marie Serneholt Ingvar Oldsberg |
TV-kanal | TV4 (2007-2015) Expressen TV (2017) |
Eldsjälsgalan är ett TV-gala från Folkspel där man hyllar eldsjälsar i det svenska föreningslivet under året eller föregående år i TV4. 2017 sänds galan på Expressen TV. För 2008-årsgalan var Paulo Roberto och Lotta Engberg programledare. För 2009-årsgalan var Lotta Engberg och Peter Jihde programledare. För 2010-årsgalan var Agneta Sjödin, Erica Johansson, Ernst Kirchsteiger, Lotta Engberg och Peter Jihde programledare. För 2011 och 2012-årsgalan var Kristin Kaspersen, Jan Bylund och Peter Jihde programledare. För 2013-årsgalan var Marie Serneholt och Peter Jihde programledare. För 2014-årsgalan var Ingvar Oldsberg programledare. Galan för året 2008-2012 sändes direkt från Lisbergshallen medan det sedan galan för 2013 sänt direkt från BingoLotto-studion. Mellan galan för 2008-2013 spelade men MiljonBingo, men inför galan för 2014 blev det EldsjälsBingo istället. Innan Eldsjälsgalan lanserades hade man under 2007 Svenska Rikslotteriet.