Spelomgångar av Superchansen: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
Rad 88: | Rad 88: | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.22|22]]'''||'''Hans-Olof:''' 2.000.000 kr||'''Christian:''' 212.000 kr||'''Sten:''' 135.000 kr | |style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.22|22]]'''||'''Hans-Olof:''' 2.000.000 kr||'''Christian:''' 212.000 kr||'''Sten:''' 135.000 kr | ||
|} | |||
===Säsong 23=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Superchansspelaren | |||
! colspan= "2" |Kontantvinnare | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.02|2]]'''||'''Vilgot:''' 1.000.000 kr||'''Stella:''' 185.000 kr||'''Rune:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.03|3]]'''||'''Gunnar:''' 1.000.000 kr||'''Christer:''' 135.000 kr||'''Elvir:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.04|4]]'''||'''Anette:''' 1.250.000 kr||'''Ellinor:''' 162.000 kr||'''Maj:''' 131.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.05|5]]'''||'''Jerry:''' 2.000.000 kr||'''Pian:''' 162.000 kr||'''Thor:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.06|6]]'''||'''Irene:''' 1.000.000 kr||'''Ulla:''' 162.000 kr||'''Barbro:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.07|7]]'''||'''Ann-Helen:''' 3.000.000 kr||'''Jörgen:''' 210.000 kr||'''Per:''' 131.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.08|8]]'''||'''Stefan:''' 3.250.000 kr||'''Britt-Marie:''' 195.000 kr||'''Raija:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.09|9]]'''||'''Eva:''' 2.000.000 kr||'''Jan-Ove:''' 162.000 kr||'''Kent:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.10|10]]'''||'''Jonny:''' 2.000.000 kr||'''Håkan:''' 161.000 kr||'''Mona:''' 147.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.11|11]]'''||'''Ulla:''' 15.750.000 kr ''(dubbellott)''||'''Eva-Karin:''' 185.000 kr||'''Kent:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.12|12]]'''||'''Eva:''' 1.000.000 kr||'''Kontrollant:''' 185.000 kr ''(dubbellott)''||'''Helena:''' 147.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.13|13]]'''||'''Anders:''' 1.250.000 kr||'''Thomas:''' 173.000 kr||'''Tommy:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.14|14]]'''||'''Maria:''' 1.000.000 kr||'''Sven:''' 185.000 kr||'''Jörn:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.15|15]]'''||'''Kristina:''' 500.000 kr||'''Ulla:''' 185.000 kr||'''Katharina:''' 177.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.16|16]]'''||'''Martina:''' 1.000.000 kr||'''Leif:''' 177.000 kr||'''Ann-Louise:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.17|17]]'''||'''Kristina:''' 1.000.000 kr||'''Lis-Britt:''' 146.000 kr||'''Siv:''' 120.000 kr | |||
|} | |} |
Versionen från 26 juli 2012 kl. 12.46
Säsonger
Säsong 21
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
2 | Thomas: 4.500.000 kr | Sven-Aste: 162.000 kr | Birgitta: 120.000 kr |
3 | Per: 3.000.000 kr | Astrid: 212.000 kr | Gun-Britt: 146.000 kr |
4 | 0220-39215: 252.000 kr | Roger: 185.000 kr | Seppo: 120.000 kr |
5 | Allan: 236.000 kr | Madeleine: 212.000 kr | Gundla: 135.000 kr |
6 | Bengt: 5.000.000 kr | Kjell-Ove: 135.000 kr | Therese: 120.000 kr |
7 | Stig: 500.000 kr | Ingvar: 188.000 kr | 0582-41791: 120.000 kr |
8 | Kristina: 500.000 kr | Kenneth: 188.000 kr | Valter: 185.000 kr |
10 | Gunborg: 2.000.000 kr | Gun:170 000 kr | Håkan:146 000 kr |
11 | Cecilia: 1.000.000 kr | Per: 185.000 kr | Emil: 173.000 kr |
12 | Iris: 1.000.000 kr | Lars: 225.000 kr | Hasse: 105.000 kr |
13 | Margareta: 196.000 kr | Holger: 162.000 kr | Anders: 135.000 kr |
14 | Pirkko: 1.000.000 kr | Margareta: 210.000 kr | Anniki: 146.000 kr |
15 | Karl-Erik: 2.000.000 kr | Orvar: 200.000 kr | Maria: 162.000 kr |
16 | Bengt: 2.500.000 kr | Tommy: 196.000 kr | Arne: 135.000 kr |
17 | Christina: 1.000.000 kr | Gustav: 177.000 kr | Elisabeth: 146.000 kr |
Säsong 22
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
1 | Dragan: 252.000 kr | Margit: 170.000 kr | Eva: 146.000 kr |
2 | IF Skövde Karate Kai: 1.000.000 kr | Sture: 162.000 kr | Lisa: 146.000 kr |
3 | Ulla: 3.000.000 kr | Ann-Britt: 210.000 kr | Lasse: 135.000 kr |
4 | Sven: 1.000.000 kr | Roland: 188.000 kr | Kenneth: 120.000 kr |
5 | Benny: 1.500.000 kr | Mikael: 185.000 kr | Ingemar: 162.000 kr |
6 | Ellinor: 1.000.000 kr | Agnetha: 178.000 kr | Thorsten: 161.000 kr |
7 | Charles: 260.000 kr | Rune: 161.000 kr | Lotta: 147.000 kr |
8 | Anna: 500.000 kr | Gunnel: 162.000 kr | Björn: 161.000 kr |
9 | Pia: 5.000.000 kr | Lennart: 200.000 kr | Kenneth: 120.000 kr |
10 | Per-Åke: 500.000 kr | Uno: 170.000 kr | Lars: 146.000 kr |
11 | Margit: 221.000 kr | Kenne: 185.000 kr | Daniel: 162.000 kr |
12 | Bo: 2.000.000 kr | Harriet: 212.000 kr | Karin: 135.000 kr |
13 | Carina: 2.000.000 kr | Yvonne: 196.000 kr | Solveig: 135.000 kr |
14 | Per Ola: 500.000 kr | Eva: 177.000 kr | Kurt: 170.000 kr |
15 | Annelie: 500.000 kr | Anna: 185.000 kr | Leif: 146.000 kr |
16 | Reino: 195.000 kr | Johnny: 162.000 kr | Ingemar: 161.000 kr |
17 | Inger: 2.000.000 kr (dubbellott) | Leif: 177.000 kr (dubbellott) | Ingegerd: 161.000 kr |
18 | Gudrun: 3.000.000 kr | Chappe: 196.000 kr | Bjarne: 135.000 kr |
19 | Robert: 236.000 kr | Jukka: 227.000 kr | Som: 120.000 kr |
20 | Nicklas: 2.000.000 kr | Britt-Marie: 185.000 kr | Elisabeth: 162.000 kr |
21 | Anna-Lisa: 236.000 kr | Hans: 185.000 kr | Sven: 162.000 kr |
22 | Hans-Olof: 2.000.000 kr | Christian: 212.000 kr | Sten: 135.000 kr |
Säsong 23
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
2 | Vilgot: 1.000.000 kr | Stella: 185.000 kr | Rune: 135.000 kr |
3 | Gunnar: 1.000.000 kr | Christer: 135.000 kr | Elvir: 120.000 kr |
4 | Anette: 1.250.000 kr | Ellinor: 162.000 kr | Maj: 131.000 kr |
5 | Jerry: 2.000.000 kr | Pian: 162.000 kr | Thor: 120.000 kr |
6 | Irene: 1.000.000 kr | Ulla: 162.000 kr | Barbro: 146.000 kr |
7 | Ann-Helen: 3.000.000 kr | Jörgen: 210.000 kr | Per: 131.000 kr |
8 | Stefan: 3.250.000 kr | Britt-Marie: 195.000 kr | Raija: 162.000 kr |
9 | Eva: 2.000.000 kr | Jan-Ove: 162.000 kr | Kent: 135.000 kr |
10 | Jonny: 2.000.000 kr | Håkan: 161.000 kr | Mona: 147.000 kr |
11 | Ulla: 15.750.000 kr (dubbellott) | Eva-Karin: 185.000 kr | Kent: 146.000 kr |
12 | Eva: 1.000.000 kr | Kontrollant: 185.000 kr (dubbellott) | Helena: 147.000 kr |
13 | Anders: 1.250.000 kr | Thomas: 173.000 kr | Tommy: 135.000 kr |
14 | Maria: 1.000.000 kr | Sven: 185.000 kr | Jörn: 162.000 kr |
15 | Kristina: 500.000 kr | Ulla: 185.000 kr | Katharina: 177.000 kr |
16 | Martina: 1.000.000 kr | Leif: 177.000 kr | Ann-Louise: 120.000 kr |
17 | Kristina: 1.000.000 kr | Lis-Britt: 146.000 kr | Siv: 120.000 kr |