Spel/Inaktiva spel: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(6 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 14: | Rad 14: | ||
|[[Fil:Adventskalender.jpg|75px|link=Adventskalender]]|| '''[[Adventskalender]]'''||{{nowrap|[[Säsong 9]]-[[Avsnitt 13.18]]}} | |[[Fil:Adventskalender.jpg|75px|link=Adventskalender]]|| '''[[Adventskalender]]'''||{{nowrap|[[Säsong 9]]-[[Avsnitt 13.18]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Antiklådan.jpg|75px|link=Antiklådan]]|| '''[[Antiklådan]]'''||{{nowrap|[[Säsong 26]]-[[Avsnitt 30.03]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Bakom basistens bas.jpg|75px|link=Bakom basistens bas]]|| '''[[Bakom basistens bas]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Ballongjakten1.jpg|75px|link=Ballongjakten]]|| '''[[Ballongjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 15]]-[[Säsong 16|16]]}} | |[[Fil:Ballongjakten1.jpg|75px|link=Ballongjakten]]|| '''[[Ballongjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 15]]-[[Säsong 16|16]]}} | ||
Rad 25: | Rad 25: | ||
|- | |- | ||
||| '''[[Bensinhjulet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 4]]-[[Säsong 16|16]]}} | ||| '''[[Bensinhjulet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 4]]-[[Säsong 16|16]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Bilbingo.jpg|75px|link=Bilbingo]]|| '''[[Bilbingo]]'''||{{nowrap|[[Säsong 58]]-idag}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Bilbonus.jpg|75px|link=Bilbonus]]|| '''[[Bilbonus]]'''||{{nowrap|[[Säsong 39]]-[[Säsong 40|40]]}} | |[[Fil:Bilbonus.jpg|75px|link=Bilbonus]]|| '''[[Bilbonus]]'''||{{nowrap|[[Säsong 39]]-[[Säsong 40|40]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Bilduellen.jpg|75px|link=Bilduellen]]|| '''[[Bilduellen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 27]]-idag}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Biljakten.jpg|75px|link=Biljakten]]|| '''[[Biljakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 16]]-[[Säsong 24|24]]}} | |[[Fil:Biljakten.jpg|75px|link=Biljakten]]|| '''[[Biljakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 16]]-[[Säsong 24|24]]}} | ||
Rad 59: | Rad 63: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Båtjakten.jpg|75px|link=Bygglov]]|| '''[[Båtjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 18]]-[[Säsong 22|22]]}} | |[[Fil:Båtjakten.jpg|75px|link=Bygglov]]|| '''[[Båtjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 18]]-[[Säsong 22|22]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Dansbandschansen.jpg|75px|link=Dansbandschansen]]|| '''[[Dansbandschansen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 55]], [[säsong 58|58]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Dekaljakten.jpg|75px|link=Dekaljakten]]|| '''[[Dekaljakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 2]]-[[Säsong 7]]}} | |[[Fil:Dekaljakten.jpg|75px|link=Dekaljakten]]|| '''[[Dekaljakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 2]]-[[Säsong 7]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Destination okänd.jpg|75px|link=Destination okänd]]|| '''[[Destination okänd]]'''||{{nowrap|[[Säsong 57]]-[[Säsong 58]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Diamantlådor.jpg|75px|link=Diamantlådor]]|| '''[[Diamantlådor]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 25.17]]-[[Avsnitt 27.18|27.18]]}} | |[[Fil:Diamantlådor.jpg|75px|link=Diamantlådor]]|| '''[[Diamantlådor]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 25.17]]-[[Avsnitt 27.18|27.18]]}} | ||
Rad 107: | Rad 115: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Getingvinsten.jpg|75px|link=Getingvinsten]]|| '''[[Getingvinsten]]'''|| | |[[Fil:Getingvinsten.jpg|75px|link=Getingvinsten]]|| '''[[Getingvinsten]]'''|| | ||
|- | |||
|[[Fil:Goa gubbar.jpg|75px|link=Goa gubbar]]|| '''[[Goa gubbar]]'''||{{nowrap|[[Säsong 55]]-[[Säsong 58]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Goda grannar.jpg|75px|link=Goda grannar]]|| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Guldchansen.jpg|75px|link=Guldchansen]]|| '''[[Guldchansen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 5]]-[[Säsong 26|26]]}} | |[[Fil:Guldchansen.jpg|75px|link=Guldchansen]]|| '''[[Guldchansen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 5]]-[[Säsong 26|26]]}} | ||
Rad 117: | Rad 129: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Hotellet.jpg|75px|link=Hotellet]]|| '''[[Hotellet]]'''|| | |[[Fil:Hotellet.jpg|75px|link=Hotellet]]|| '''[[Hotellet]]'''|| | ||
|- | |||
|[[Fil:Hummerspelet.jpg|75px|link=Hummerspelet]]|| '''[[Hummerspelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 57]], [[säsong 59|59]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Hästen.jpg|75px|link=Hästen]]|| '''[[Hästen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 4]]-[[Säsong 52|52]]}} | |[[Fil:Hästen.jpg|75px|link=Hästen]]|| '''[[Hästen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 4]]-[[Säsong 52|52]]}} | ||
Rad 137: | Rad 151: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Frispelet.jpg|75px|link=Jackpott]]|| '''[[Jackpott]]'''||{{nowrap|[[Säsong 48]]-[[Säsong 48|48]]}} | |[[Fil:Frispelet.jpg|75px|link=Jackpott]]|| '''[[Jackpott]]'''||{{nowrap|[[Säsong 48]]-[[Säsong 48|48]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Jackpotthjulet.jpg|75px|link=Jackpotthjulet]]|| '''[[Jackpotthjulet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 49]]-[[Säsong 52]]}} | |[[Fil:Jackpotthjulet.jpg|75px|link=Jackpotthjulet]]|| '''[[Jackpotthjulet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 49]]-[[Säsong 52]]}} | ||
Rad 157: | Rad 169: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Julklappspengar.jpg|75px|link=Julklappspengar]]|| '''[[Julklappspengar]]'''||{{nowrap|[[Säsong 33]]-}} | |[[Fil:Julklappspengar.jpg|75px|link=Julklappspengar]]|| '''[[Julklappspengar]]'''||{{nowrap|[[Säsong 33]]-}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Jul-stegen.jpg|75px|link=Jul-stegen]]|| '''[[Jul-stegen]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.18]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Kassa skåpen.jpg|75px|link=Kassa skåpen]]|| '''[[Kassa skåpen]]'''|| | |[[Fil:Kassa skåpen.jpg|75px|link=Kassa skåpen]]|| '''[[Kassa skåpen]]'''|| | ||
Rad 173: | Rad 187: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Kronjakten.jpg|75px|link=Kronjakten]]|| '''[[Kronjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 35]]-[[Säsong 36|36]]}} | |[[Fil:Kronjakten.jpg|75px|link=Kronjakten]]|| '''[[Kronjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 35]]-[[Säsong 36|36]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Kuporna.jpg|75px|link=Kuporna]]|| '''[[Kuporna]]'''||{{nowrap|[[Säsong 59]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Landskapshjulet.png|75px|link=Landskapshjulet]]|| '''[[Landskapshjulet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 13]]-[[Säsong 14|14]]}} | |[[Fil:Landskapshjulet.png|75px|link=Landskapshjulet]]|| '''[[Landskapshjulet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 13]]-[[Säsong 14|14]]}} | ||
Rad 215: | Rad 231: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Miljövinsten.jpg|75px|link=Miljövinsten]]|| '''[[Miljövinsten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 19]]-[[Säsong 24|24]]}} | |[[Fil:Miljövinsten.jpg|75px|link=Miljövinsten]]|| '''[[Miljövinsten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 19]]-[[Säsong 24|24]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Bilen säsong 54.jpg|75px|link=Nummerplåten]]|| '''[[Nummerplåten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 47]]-[[Säsong 58]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Om Loket själv får välja.jpg|75px|link=Om Loket själv får välja]]|| '''[[Om Loket själv får välja]]'''||{{nowrap|[[Säsong 55]]-[[Säsong 57]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Parspelet.jpg|75px|link=Parspelet]]|| '''[[Parspelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 26]]-[[Säsong 30|30]]}} | |[[Fil:Parspelet.jpg|75px|link=Parspelet]]|| '''[[Parspelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 26]]-[[Säsong 30|30]]}} | ||
Rad 247: | Rad 267: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Sashjulet.jpg|75px|link=SAS-hjulet]]|| '''[[SAS-hjulet]]'''|| | |[[Fil:Sashjulet.jpg|75px|link=SAS-hjulet]]|| '''[[SAS-hjulet]]'''|| | ||
|- | |||
|[[Fil:Semesterresan säsong 51.jpg|75px|link=Semesterresan]]|| '''[[Semesterresan]]'''||{{nowrap|[[Säsong 51]]-[[Säsong 57]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Sidovinst.jpg|75px|link=Sidovinsten]]|| '''[[Sidovinsten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 9]]-[[Säsong 10|10]]}} | |[[Fil:Sidovinst.jpg|75px|link=Sidovinsten]]|| '''[[Sidovinsten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 9]]-[[Säsong 10|10]]}} | ||
Rad 253: | Rad 275: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Skattkistan.jpg|75px|link=Skattjakten]]|| '''[[Skattjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 34]], [[Säsong 56|56]]}} | |[[Fil:Skattkistan.jpg|75px|link=Skattjakten]]|| '''[[Skattjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 34]], [[Säsong 56|56]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Spargrisarna.jpg|75px|link=Spargrisarna]]|| '''[[Spargrisarna]]'''||{{nowrap|[[Säsong 57]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Smycken.jpg|75px|link=Smycken]]|| '''[[Smycken]]'''||{{nowrap|[[Säsong 26]]}} | |[[Fil:Smycken.jpg|75px|link=Smycken]]|| '''[[Smycken]]'''||{{nowrap|[[Säsong 26]]}} | ||
Rad 259: | Rad 283: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Sportbutiken.jpg|75px|link=Sportbutiken]]|| '''[[Sportbutiken]]'''||{{nowrap|[[Säsong 27]]-[[Säsong 28|28]]}} | |[[Fil:Sportbutiken.jpg|75px|link=Sportbutiken]]|| '''[[Sportbutiken]]'''||{{nowrap|[[Säsong 27]]-[[Säsong 28|28]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Spårvagnen.jpg|75px|link=Spårvagnen]]|| '''[[Spårvagnen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 55]]-[[Säsong 58]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Stapeln.jpg|75px|link=Stapeln]]|| '''[[Stapeln]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 49]]-[[Säsong 50]]}} | |[[Fil:Stapeln.jpg|75px|link=Stapeln]]|| '''[[Stapeln]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 49]]-[[Säsong 50]]}} | ||
Rad 281: | Rad 307: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Trippelchansen2.jpg|75px|link=Trippelchansen]]|| '''[[Trippelchansen]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 13]]-[[Säsong 16|16]]}} | |[[Fil:Trippelchansen2.jpg|75px|link=Trippelchansen]]|| '''[[Trippelchansen]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 13]]-[[Säsong 16|16]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Tungvrickar'n Sex laxar i en laxask.jpg|75px|link=Tungvrickar'n]]|| '''[[Tungvrickar'n]]'''||{{nowrap|[[Säsong 58]], [[säsong 61|61]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Turerteur.jpg|75px|link=Tur & Retur]]|| '''[[Tur & Retur]]'''||{{nowrap|[[Säsong 35]]-[[Säsong 36|36]]}} | |[[Fil:Turerteur.jpg|75px|link=Tur & Retur]]|| '''[[Tur & Retur]]'''||{{nowrap|[[Säsong 35]]-[[Säsong 36|36]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:TV-spelet.jpg|75px|link=TV-spelet]]|| '''[[TV-spelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 47]]-idag}} | |[[Fil:TV-spelet.jpg|75px|link=TV-spelet]]|| '''[[TV-spelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 47]]-idag}} | ||
Rad 303: | Rad 329: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr.jpg|75px|link=Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]|| '''[[Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]'''|| | |[[Fil:Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr.jpg|75px|link=Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]|| '''[[Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]'''|| | ||
|- | |||
|[[Fil:Yatzy.jpg|75px|link=Yatzy]]|| '''[[Yatzy]]'''|| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Återvinst-turnan.jpg|75px|link=Återvinsten]]|| '''[[Återvinsten]]'''|| | |[[Fil:Återvinst-turnan.jpg|75px|link=Återvinsten]]|| '''[[Återvinsten]]'''|| | ||
Rad 402: | Rad 430: | ||
|[[Fil:Drömchans 99.jpg|75px|link=Drömchans 99]]|| '''[[Drömchans 99]]'''||{{nowrap|[[Säsong 16]]}} | |[[Fil:Drömchans 99.jpg|75px|link=Drömchans 99]]|| '''[[Drömchans 99]]'''||{{nowrap|[[Säsong 16]]}} | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Rad 910: | Rad 936: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Agnetas karameller.jpg|75px|link=Agnetas karameller]]|| '''[[Agnetas karameller]]'''||{{nowrap|[[Säsong 54]]}} | |[[Fil:Agnetas karameller.jpg|75px|link=Agnetas karameller]]|| '''[[Agnetas karameller]]'''||{{nowrap|[[Säsong 54]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Lottas bingobollar.jpg|75px|link=Lottas bingobollar]]|| '''[[Lottas bingobollar]]'''||{{nowrap|[[Säsong 54]]}} | |[[Fil:Lottas bingobollar.jpg|75px|link=Lottas bingobollar]]|| '''[[Lottas bingobollar]]'''||{{nowrap|[[Säsong 54]]}} | ||
Rad 945: | Rad 969: | ||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | ||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Fem laxar i en laxask.jpg|75px|link=Fem laxar i en laxask]]|| '''[[Fem laxar i en laxask]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | |[[Fil:Fem laxar i en laxask.jpg|75px|link=Fem laxar i en laxask]]|| '''[[Fem laxar i en laxask]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | ||
Rad 957: | Rad 979: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Kokt eller Rått.jpg|75px|link=Kokt eller Rått]]|| '''[[Kokt eller Rått]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | |[[Fil:Kokt eller Rått.jpg|75px|link=Kokt eller Rått]]|| '''[[Kokt eller Rått]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Loppan.jpg|75px|link=Loppan]]|| '''[[Loppan]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Lisaspelet.jpg|75px|link=Lisaspelet]]|| '''[[Lisaspelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | |[[Fil:Lisaspelet.jpg|75px|link=Lisaspelet]]|| '''[[Lisaspelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 56]]}} | ||
Rad 972: | Rad 996: | ||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | ||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Kikkis insta.jpg|75px|link=Kikkis insta]]|| '''[[Kikkis insta]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 57.15]]}} | |[[Fil:Kikkis insta.jpg|75px|link=Kikkis insta]]|| '''[[Kikkis insta]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 57.15]]}} | ||
Rad 982: | Rad 1 004: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Singel eller Dubbel.jpg|75px|link=Singel eller Dubbel]]|| '''[[Singel eller Dubbel]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 57.04]]}} | |[[Fil:Singel eller Dubbel.jpg|75px|link=Singel eller Dubbel]]|| '''[[Singel eller Dubbel]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 57.04]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Sputnik.jpg|75px|link=Sputnik]]|| '''[[Sputnik]]'''||{{nowrap|[[Säsong 57]]}} | |[[Fil:Sputnik.jpg|75px|link=Sputnik]]|| '''[[Sputnik]]'''||{{nowrap|[[Säsong 57]]}} | ||
Rad 993: | Rad 1 013: | ||
|[[Fil:Vandraren.jpg|75px|link=Vandraren]]|| '''[[Vandraren]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 57.09]]}} | |[[Fil:Vandraren.jpg|75px|link=Vandraren]]|| '''[[Vandraren]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 57.09]]}} | ||
|- | |- | ||
|} | |||
===Spel som enbart medverkat i säsong 58=== | |||
{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |||
|- | |||
|[[Fil:Discofeber.jpg|75px|link=Discofeber]]|| '''[[Discofeber]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.03]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Granna grannar.jpg|75px|link=Granna grannar]]|| '''[[Granna grannar]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.20]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Hål i hôvvet.jpg|75px|link=Hål i hôvvet]]|| '''[[Hål i hôvvet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 58]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Jan sjunger ut.jpg|75px|link=Jan sjunger ut]]|| '''[[Jan sjunger ut]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.22]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Kontant-Kenneth.jpg|75px|link=Kontant-Kenneth]]|| '''[[Kontant-Kenneth]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.12]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Marianne sjunger ut.jpg|75px|link=Marianne sjunger ut]]|| '''[[Marianne sjunger ut]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.06]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Pengaparet.jpg|75px|link=Pengaparet]]|| '''[[Pengaparet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 58]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Pågatåget.jpg|75px|link=Pågatåget]]|| '''[[Pågatåget]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.14]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Skidspelet.jpg|75px|link=Skidspelet]]|| '''[[Skidspelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 58]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Thomas låda.jpg|75px|link=Thomas låda]]|| '''[[Thomas låda]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.21]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Tre små grisar.jpg|75px|link=Tre små grisar]]|| '''[[Tre små grisar]]/[[Två små grisar]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.01]]-[[Avsnitt 58.02]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Tre vise män.jpg|75px|link=Tre vise män]]|| '''[[Tre vise män]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.01]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Vitsen med pengarna.jpg|75px|link=Vitsen med pengarna]]|| '''[[Vitsen med pengarna]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.13]]}} | |||
|- | |||
|} | |||
===Spel som enbart medverkat i säsong 59=== | |||
{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |||
|- | |||
|[[Fil:Bilder av Olle.jpg|75px|link=Bilder av Olle]]|| '''[[Bilder av Olle]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.02]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Bilturen.jpg|75px|link=Bilturen]]|| '''[[Bilturen]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.19]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Gott och blandat.jpg|75px|link=Gott och blandat]]|| '''[[Gott och blandat]]'''||{{nowrap|[[Säsong 59]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Snällare än tomten.jpg|75px|link=Snällare än tomten]]|| '''[[Snällare än tomten]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.18]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Tre tomtar.jpg|75px|link=Tre tomtar]]|| '''[[Tre tomtar]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.18]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Tuta och köra.jpg|75px|link=Tuta och köra]]|| '''[[Tuta och köra]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.06]]}} | |||
|- | |||
|} | |||
===Spel som enbart medverkat i säsong 60=== | |||
{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |||
|- | |||
|[[Fil:Dansbandslådan.jpg|75px|link=Dansbandslådan]]|| '''[[Dansbandslådan]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 60.23]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Hit med pengarna.jpg|75px|link=Hit med pengarna]]|| '''[[Hit med pengarna]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 60.03]]}} | |||
|- | |||
|} | |||
===Spel som enbart medverkat i säsong 61=== | |||
{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |||
|- | |||
|[[Fil:Får jag lov.jpg|75px|link=Får jag lov?]]|| '''[[Får jag lov?]]'''|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Julruschen.jpg|75px|link=Julruschen]]|| '''[[Julruschen]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 61.18]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Tre pappor.jpg|75px|link=Tre pappor]]|| '''[[Tre pappor]]'''|| | |||
|- | |||
|[[Fil:Tomtarna.jpg|75px|link=Tomtarna]]|| '''[[Tomtarna]]'''|| | |||
|- | |||
|} |
Nuvarande version från 17 januari 2022 kl. 21.59
Aktuella spel | Inaktiva spel | Bingospel | SMS-spel | Korsord | bingolotto.se | BingoLotto Göteborg |
BingoLotto Plus | BingoLottos Sommarnöje | Full Bricka | Milleniumlotteriet | Sommarbingo | Zesam | Övriga |
I BingoLotto har man haft spel som inte förekommer längre, vissa förekom flera säsonger medan vissa bara en säsong.
Inaktiva spel
Spel som medverkat i flera säsonger
Spel som enbart medverkat i säsong 2
Bild | Spel | Period |
Sudden | Säsong 2 |
Spel som enbart medverkat i säsong 4
Bild | Spel | Period |
Tidningsklippet |
Spel som enbart medverkat i säsong 5
Bild | Spel | Period |
Nintendospelet |
Spel som enbart medverkat i säsong 7
Bild | Spel | Period |
Bensinkorten | Säsong 7 | |
Hjul+Tärning chans på 300.000 kr | Säsong 7 |
Spel som enbart medverkat i säsong 8
Bild | Spel | Period |
Bilstapeln | Avsnitt 08.20 |
Spel som enbart medverkat i säsong 11
Bild | Spel | Period |
Storchansen | Säsong 11 |
Spel som enbart medverkat i säsong 12
Bild | Spel | Period |
Häxor | Säsong 12 | |
Kvast | Säsong 12 | |
Våren | Säsong 12 |
Spel som enbart medverkat i säsong 13
Bild | Spel | Period |
Nyårsbilen | Säsong 13 |
Spel som enbart medverkat i säsong 15
Bild | Spel | Period |
Sverigespelet | Säsong 14 | |
Sverigelådor | Säsong 15 |
Spel som enbart medverkat i säsong 16
Bild | Spel | Period |
Drömchans 99 | Säsong 16 |
Spel som enbart medverkat i säsong 17
Bild | Spel | Period |
Brevlådan | Säsong 17 |
Spel som enbart medverkat i säsong 18
Bild | Spel | Period |
Bank & Maten | Säsong 18 | |
Rätt i nian |
Spel som enbart medverkat i säsong 19
Bild | Spel | Period |
Telefonkatalogen | Säsong 19 |
Spel som enbart medverkat i säsong 20
Bild | Spel | Period |
Majklippet | Säsong 20 | |
Picknickkorg | Avsnitt 20.21 |
Spel som enbart medverkat i säsong 22
Bild | Spel | Period |
10:års spelet | Avsnitt 21.01-21.09 |
Spel som enbart medverkat i säsong 22
Bild | Spel | Period |
100-programslådorna | Avsnitt 22.04 | |
Kapital på Banken | Säsong 22 | |
Villajakten |
Spel som enbart medverkat i säsong 23
Bild | Spel | Period |
Guldparet | Avsnitt 23.11 | |
Telefoni | Säsong 23 |
Spel som enbart medverkat i säsong 24
Bild | Spel | Period |
Digitalt foto | Säsong 24 | |
Föreningen i min hjärta | Säsong 24 | |
Jorden Runt-jakten | Säsong 24 | |
Sommartorpet | Säsong 24 |
Spel som enbart medverkat i säsong 25
Bild | Spel | Period |
Diamantspelet | Säsong 25 | |
Guldlådan | Avsnitt 25.10 | |
Parjakten | Avsnitt 25.10 | |
Vinnarläktaren |
Spel som enbart medverkat i säsong 26
Bild | Spel | Period |
Banken | Säsong 26 | |
Hemliga Lådan | Säsong 26 | |
Sportspelet | Säsong 26 | |
Trollerilådan | Avsnitt 26.05 |
Spel som enbart medverkat i säsong 27
Bild | Spel | Period |
Kleopatras guld | Avsnitt 27.11 | |
Så gott som hemlagat | Säsong 27 |
Spel som enbart medverkat i säsong 29
Bild | Spel | Period |
Bollen är rund | Avsnitt 29.13 | |
Guldnumret | Avsnitt 29.09-29.11 | |
Julnummer | Säsong 29 | |
Lilla BingoLotto | Säsong 29 | |
Tomtar | Avsnitt 29.18 |
Spel som enbart medverkat i säsong 30
Spel som enbart medverkat i säsong 31
Spel som enbart medverkat i säsong 32
Bild | Spel | Period |
Direktörn's guld | Avsnitt 32.14 | |
Frisyr eller Pudel? | Säsong 34 | |
Pluntkys prylar | Säsong 32 | |
Solresehjulet | Säsong 32 | |
Stjärnstatus | Avsnitt 32.01 | |
Äggmatchen |
Spel som enbart medverkat i säsong 34
Spel som enbart medverkat i säsong 35
Bild | Spel | Period |
Klappjakten | Säsong 35 | |
Lyckokastet | Säsong 35 |
Spel som enbart medverkat i säsong 37
Bild | Spel | Period |
Solresan | Säsong 37 |
Spel som enbart medverkat i säsong 39
Bild | Spel | Period |
Guldportföljerna | Säsong 39 |
Spel som enbart medverkat i säsong 40
Bild | Spel | Period |
Guldtolvan | Säsong 40 | |
Kabinväskorna | Säsong 40 | |
Möbelchansen | Säsong 40 | |
Välj Semestervinst |
Spel som enbart medverkat i säsong 41
Bild | Spel | Period |
Grisen i säcken | Avsnitt 41.21 | |
Kapital på Banken | Säsong 41 | |
Picknickkorg | Säsong 41 | |
Väskorna |
Spel som enbart medverkat i säsong 43
Bild | Spel | Period |
221 svenskar | Avsnitt 43.06 | |
Antikt med Aspegren | Avsnitt 43.02-43.14 | |
BingoLotto Klassiker | Avsnitt 31.11 | |
Julstegen | Avsnitt 43.20 | |
Ljusstöpning | Avsnitt 41.21 |
Spel som enbart medverkat i säsong 42
Bild | Spel | Period |
Janne väljer resan | Avsnitt 42.16 | |
Jannes Hjulfest | Avsnitt 42.04 | |
Jannes vykort | Avsnitt 42.03 | |
Miljonstegen | Avsnitt 42.23 | |
Skattkistan | Säsong 42 | |
Välj rätt låda | ||
Välj rätt TV |
Spel som enbart medverkat i säsong 43
Bild | Spel | Period |
Drömhemmet | Säsong 43 | |
Hemmafixaren | Säsong 43 | |
Stad eller Strand | Avsnitt 43.07 |
Spel som enbart medverkat i säsong 45
Bild | Spel | Period |
Design & Inredning | Säsong 45 | |
Högre eller lägre | Säsong 45 | |
Novemberspelet | Avsnitt 45.16 | |
Oktoberspelet | Avsnitt 45.12 | |
Välj julklapp | ||
Välj kylskåp | ||
Välj TV |
Spel som enbart medverkat i säsong 46
Spel som enbart medverkat i säsong 47
Bild | Spel | Period |
Bilen | Säsong 47 | |
Föreningshjulet | Säsong 47 | |
Julgranen | Säsong 47 | |
Nyårshjulet | Säsong 47 | |
Skjut upp Glenn | Säsong 47 |
Spel som enbart medverkat i säsong 48
Bild | Spel | Period |
Bilracet | Säsong 48 | |
Full rulle | Säsong 48 | |
Föreningsfajten | Säsong 48 | |
Ingvars Fåtöljer | Säsong 48 | |
Ingvars matkupor | Säsong 48 | |
Norska kulor | Säsong 48 |
Spel som enbart medverkat i säsong 49
Bild | Spel | Period |
A B C | Säsong 49 | |
Minihjulet | Säsong 49 |
Spel som enbart medverkat i säsong 50
Bild | Spel | Period |
Arvingarnas gitarrer | Säsong 50 | |
Superbankvalvet | Säsong 50 |
Spel som enbart medverkat i säsong 51
Bild | Spel | Period |
Landskapsspelet | Säsong 51 | |
Luciatåget | Säsong 51 | |
Flygvärdinnorna | Säsong 51 |
Spel som enbart medverkat i säsong 52
Bild | Spel | Period |
Ingvars stubbar | Säsong 52 |
Spel som enbart medverkat i säsong 53
Bild | Spel | Period |
Bakom flötet | Säsong 53 | |
Lokets bingobollar | Säsong 53 | |
Pumporna | Säsong 53 | |
Skafferiet | Säsong 53 | |
Pepparkakshusen | Säsong 53 | |
Nyårsraketerna | Säsong 53 |
Spel som enbart medverkat i säsong 54
Spel som enbart medverkat i säsong 55
Bild | Spel | Period |
50 50 | Säsong 55 | |
Bubbeltornet | Säsong 55 | |
Kontanter | Säsong 55 | |
Räkmackan | Säsong 55 | |
Skäggchansen | Säsong 55 | |
Svampchansen | Säsong 55 | |
Vinn bilen | Säsong 55 |
Spel som enbart medverkat i säsong 56
Spel som enbart medverkat i säsong 57
Spel som enbart medverkat i säsong 58
Spel som enbart medverkat i säsong 59
Bild | Spel | Period |
Bilder av Olle | Avsnitt 59.02 | |
Bilturen | Avsnitt 59.19 | |
Gott och blandat | Säsong 59 | |
Snällare än tomten | Avsnitt 59.18 | |
Tre tomtar | Avsnitt 59.18 | |
Tuta och köra | Avsnitt 59.06 |
Spel som enbart medverkat i säsong 60
Bild | Spel | Period |
Dansbandslådan | Avsnitt 60.23 | |
Hit med pengarna | Avsnitt 60.03 |
Spel som enbart medverkat i säsong 61
Bild | Spel | Period |
Får jag lov? | ||
Julruschen | Avsnitt 61.18 | |
Tre pappor | ||
Tomtarna |