37 984
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(13 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 19: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
||57:ans Chevrolet och jag||{{spotify|id=6S9lSrnAI41fNDVk6nLueB}} | ||57:ans Chevrolet och jag||{{spotify|id=6S9lSrnAI41fNDVk6nLueB}} | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 09.02|2]]''' || rowspan= "7"| Fernandoz||Öppna ditt hjärta||{{spotify|id=1RVUtZS3fBAe99gQs0OaKf}} | |||
|- | |||
|Det är sommar det är sol ||{{spotify|id=3jZF4vbvVBZkK9bNdzPUmp}} | |||
|- | |||
|Dina ögon svarar ja||{{spotify|id=0lWE1UscaDOsrzUnC8YfYE}} | |||
|- | |||
|Tusen fåglars sång|| | |||
|- | |||
|Då vaknar kärleken igen||{{spotify|id=3v9rcCBoeba526QejL8DhK}} | |||
|- | |||
|Det Är Svängig Rock'N'Roll||{{spotify|id=47txbyyFSMGOeFjUe0PMz5}} | |||
|- | |||
|Det är dig jag tänker på||{{spotify|id=150eKOMFL0COWIRZZeqOvT}} | |||
|- | |||
|Fernandoz och Christina Lindberg||Mitt liv med dig|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "12"| '''[[Avsnitt 09.03|3]]''' || rowspan= "11"| Kikki Danielsson & Roosarna ||Diggy diggy lou||{{spotify|id=4gtjd1MOE7VhNpp2RhSx21}} | |||
|- | |||
|Ett vänligt ord||{{spotify|id=5Nm78evNt2E8e44NgkyZez}} | |||
|- | |||
|En försvunnen värld|| | |||
|- | |||
|Bara du älskar mig||{{spotify|id=5zmRKkFnH7j2OD4U2SmBPy}} | |||
|- | |||
|Miss Decibel ||{{spotify|id=7Gg4MWLJHDPX40mo8Y8Z9u}} | |||
|- | |||
|Mycke', mycke' mer||{{spotify|id=7xHSZapCYBEM46pN1IqgJX}} | |||
|- | |||
|Godmorgon||{{spotify|id=5BGmOyck2DF3LMyPYx9lkX}} | |||
|- | |||
|Dag efter dag||{{spotify|id=1GBD5sO3yFeFq5zKuyqvZj}} | |||
|- | |||
|Varför är kärleken röd?||{{spotify|id=5GBEUHwOhvFT2wzSO0dy8K}} | |||
|- | |||
|Bra vibrationer||{{spotify|id=0FSlaiuv4eBrrjz05jpxz6}} | |||
|- | |||
|Tennessee Waltz|| | |||
|- | |||
|Roosarna||Love Will Keep Us Alive|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.04|4]]''' || rowspan= "7"|Thorleifs ||Ingen får mig att längta som du||{{spotify|id=1gzGCNVa9Cg2RVcM4VMsy6}} | |||
|- | |||
|Jag vill ge dig en sång||{{spotify|id=0jX9sZDQk0LwR6hGDHn5ZL}} | |||
|- | |||
|Kurragömma||{{spotify|id=0vBKejwJUszheU8PBdBPH7}} | |||
|- | |||
|Med dej vill jag leva||{{spotify|id=6eNuKRMtujKEaRd6ZyTsG9}} | |||
|- | |||
|Swing ´n Rock|| | |||
|- | |||
|Flyg bort min fågel ||{{spotify|id=05KpWxpc4rqlMWMBE7X0sh}} | |||
|- | |||
|Jag dansar med en ängel||{{spotify|id=1EbUwCR8GiW5JjgmKWT9xD}} | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.05|5]]''' || rowspan= "7"|Göran Lindbergs orkester||Blå violer||{{spotify|id=14UvFe6swA09abUKCN4ulU}} | | style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.05|5]]''' || rowspan= "7"|Göran Lindbergs orkester||Blå violer||{{spotify|id=14UvFe6swA09abUKCN4ulU}} | ||
Rad 33: | Rad 87: | ||
|- | |- | ||
|Den röda stugan||{{spotify|id=4lal6KzJARvGYi21j9NH5C}} | |Den röda stugan||{{spotify|id=4lal6KzJARvGYi21j9NH5C}} | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 09.06|6]]''' || rowspan= "2"|Valentions||Det finns hopp tänk på det|| | |||
|- | |||
|Varje kväll som orkestern spelar|| | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Valentions och Umberto Marcato||Cuando Calienta El Sol|| | |||
|- | |||
|Segla iväg|| | |||
|- | |||
|Volare|| | |||
|- | |||
|Oh mama mama|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.07|7]]''' || rowspan= "7"|Thor Görans||Ingen som du||{{spotify|id=3B9ggdKpD8FiZC9PBi6yY7}} | |||
|- | |||
|Jag tror på dig||{{spotify|id=0BzxEMtkAczJRrdykKCSBW}} | |||
|- | |||
|I mitt innersta hjärta||{{spotify|id=5c3aAahVI8V9PxiNOwlFwR}} | |||
|- | |||
|Yellow river|| | |||
|- | |||
|Det ljuva 60-talet|| | |||
|- | |||
|Till min kära||{{spotify|id=7sUCGuR8Oy0oqbNp7N1gCq}} | |||
|- | |||
|Hon är min|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 09.08|8]]''' || rowspan= "6"|Helene & Gänget||Stå på egna ben||{{spotify|id=0W9R9W7881vkgCEAxxPMVW}} | |||
|- | |||
|Vårda ömt vår kärlek||{{spotify|id=5aL2GWB3M1jw667czDaW44}} | |||
|- | |||
|Kärlekens vindar||{{spotify|id=40TsNu7pVaZFqBazACGrUF}} | |||
|- | |||
|Segla din båt i hamn||{{spotify|id=2UtA9swD5jGcZELmQnQLrJ}} | |||
|- | |||
|En riktig karl||{{spotify|id=2BY3ARFpIoRty8PPtusklN}} | |||
|- | |||
|Varje morgonda' som vi får ha varandra||{{spotify|id=7ijZo4FN8f5hGFMFXvDRvU}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "13"| '''[[Avsnitt 09.09|9]]''' || rowspan= "13"|Arvingarna||Heja blåvitt|| | |||
|- | |||
|Du och jag||{{spotify|id=7rymJmVGjYTxD1hS3bUqcH}} | |||
|- | |||
|Än finns det kärlek||{{spotify|id=2tjuvec3rSBa5gbR5gHGiT}} | |||
|- | |||
|Månsken över heden||{{spotify|id=32MgCFpTtxNSb4adpAwg96}} | |||
|- | |||
|Alltid||{{spotify|id=3hzlCd3zV0S6BPU0sDNV7b}} | |||
|- | |||
|Fri som en vind||{{spotify|id=2nxoYCar9ZopMeeyijAeiV}} | |||
|- | |||
|Linda går||{{spotify|id=5YVHvk6xzSZtwUOqCD6SAP}} | |||
|- | |||
|Under mitt täcke||{{spotify|id=VbbpMgWld6EkhfAxKXyT1}} | |||
|- | |||
|Jeannie||{{spotify|id=7G1toUqAYvRh3vQ6x9WHYi}} | |||
|- | |||
|Bo Diddley||{{spotify|id=352Ow78XTpy1GJIGhjeWC6}} | |||
|- | |||
|Eloise||{{spotify|id=1cmdyYqbzc8fvHsmtErxx0}} | |||
|- | |||
|Allt jag gör||{{spotify|id=63k9Livph7iUE5QkmGfGuw}} | |||
|- | |||
|Drömmen om Hollywood||{{spotify|id=2Mz8Xd0yXqXBOU8NQJQfLo}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 09.10|10]]''' || rowspan= "6"|Streaplers||Jag saknar dig|| | |||
|- | |||
|Till min kära||{{spotify|id=1Hc7Vn8gOJXdIRos1WXKsq}} | |||
|- | |||
|Nära mig|| | |||
|- | |||
|En Flicka Från Igår|| | |||
|- | |||
|Jag vill älska|| | |||
|- | |||
|Jag tycker du är allra bäst|| | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Streaplers och Gert Lengstrand||Diggity doggety|| | |||
|- | |||
| Mule Skinner Blues|| | |||
|- | |||
|Rockin' Robin|| | |||
|- | |||
|Three Steps To Heaven|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.11|11]]''' || rowspan= "7"|Grönwalls ||Säj minns du parken||{{spotify|id=2ilD7GbMh8O0a0yt59EwUm}} | |||
|- | |||
|Jag ringer upp||{{spotify|id=4QZp8xHHfQtA171GyKs6TL}} | |||
|- | |||
|Akta dej vad du är min||{{spotify|id=1Oy6JVUUM2AOMYvls9c7J7}} | |||
|- | |||
|Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polkadot Bikini||{{spotify|id=5C7JyBB4q926nKOdAu81kC}} | |||
|- | |||
|Jag har plats i mitt hjärta||{{spotify|id=1sQoz9JIKPV3n9DzhYkF8U}} | |||
|- | |||
|Vad en kvinna vill ha||{{spotify|id=3rGjelpYqzsiToHSllQNWw}} | |||
|- | |||
|Ge mig en kyss||{{spotify|id=1hM8JvZ2RS6IGMsGd5sjtp}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.12|12]]''' || rowspan= "7"|Matz Bladhs||Alla åren||{{spotify|id=77pqZrUUooo7grkYE9eLWr}} | |||
|- | |||
|Vid silverforsens strand||{{spotify|id=2MnqfpKDRZPVZsjRvxxCUC}} | |||
|- | |||
|Fryksdalsdans Nr. 2||{{spotify|id=1AA3rIjigDtBYx18KwGkw5}} | |||
|- | |||
|Vår dotter||{{spotify|id=4xGBmLLCpjVUbQ6OVFJMmt}} | |||
|- | |||
|Luffarpojken||{{spotify|id=2mvn5KiZgvOxBt0DxRkA70}} | |||
|- | |||
|Evelin och Evelina||{{spotify|id=27eN1QODDLV3qck2ctgH4W}} | |||
|- | |||
|Tack vare dig||{{spotify|id=7L61vw8cHO2ddTjInURKrP}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.13|13]]''' || rowspan= "7"|Barbados||Hold me||{{spotify|id=73nzCBJhTWLFRNzk5MAsHL}} | |||
|- | |||
|Susanna||{{spotify|id=3zxEVCswYcdyDtMVMDKZRZ}} | |||
|- | |||
|Du fångar mig||{{spotify|id=2MrcjkfHmSQNvOJLYf27nB}} | |||
|- | |||
|På ett tåg i natten||{{spotify|id=5467Bcke72Xuti9r3Twx6P}} | |||
|- | |||
|Håll min hand||{{spotify|id=0pBgjjXHI2qi9lUKxwyp6w}} | |||
|- | |||
|Kom, kom, kom|| | |||
|- | |||
|Nätterna med dig i Californien||{{spotify|id=1fymEaCBDWk14Lxhl4EDQs}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 09.13|13]]''' || rowspan= "7"|Barbados||Hold me||{{spotify|id=73nzCBJhTWLFRNzk5MAsHL}} | |||
|- | |||
|Susanna||{{spotify|id=3zxEVCswYcdyDtMVMDKZRZ}} | |||
|- | |||
|Du fångar mig||{{spotify|id=2MrcjkfHmSQNvOJLYf27nB}} | |||
|- | |||
|På ett tåg i natten||{{spotify|id=5467Bcke72Xuti9r3Twx6P}} | |||
|- | |||
|Håll min hand||{{spotify|id=0pBgjjXHI2qi9lUKxwyp6w}} | |||
|- | |||
|Kom, kom, kom|| | |||
|- | |||
|Nätterna med dig i Californien||{{spotify|id=1fymEaCBDWk14Lxhl4EDQs}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 09.14|14]]''' || rowspan= "8"|Hasse Andersson, Monica Forsberg och Kvinnaböske Band||Det är akut|| | |||
|- | |||
|Får jag skänka dig min sång|| | |||
|- | |||
|Änglahund|| | |||
|- | |||
|Steg efter steg|| | |||
|- | |||
|Samling i köket|| | |||
|- | |||
|Kräftfisket|| | |||
|- | |||
|När gässen sträcker mot norr|| | |||
|- | |||
|Mina allra bästa minnen|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "14"| '''[[Avsnitt 09.16|16]]''' || rowspan= "14"|Vikingarna||Du gav bara löften||{{spotify|id=3OkfCgV6AMufIMRIiffNQA}} | | style="text-align: center;" rowspan= "14"| '''[[Avsnitt 09.16|16]]''' || rowspan= "14"|Vikingarna||Du gav bara löften||{{spotify|id=3OkfCgV6AMufIMRIiffNQA}} | ||
Rad 62: | Rad 272: | ||
|Sommar, sol och varma vindar||{{spotify|id=6QWVyuBoEYKBJsHnKSXD6i}} | |Sommar, sol och varma vindar||{{spotify|id=6QWVyuBoEYKBJsHnKSXD6i}} | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= " | | style="text-align: center;" rowspan= "25"| '''[[Avsnitt 09.17|17]]''' || Göteborgs domkyrkas gosskör och husbandet|| Julpotpurri|| | ||
|- | |- | ||
|rowspan= "2"|Lars Roos och Göteborgs domkyrkas gosskör ||Nu tändas tusen juleljus|| | |rowspan= "2"|Lars Roos och Göteborgs domkyrkas gosskör ||Nu tändas tusen juleljus|| | ||
Rad 76: | Rad 286: | ||
||När juldagsmorgon glimmar|| | ||När juldagsmorgon glimmar|| | ||
|- | |- | ||
|rowspan= "2"|Lars Roos||Bella Notte|| | |rowspan= "2"|Lars Roos||Bella Notte||{{spotify|id=65AtnEgGGZkPp83lytDmTu}} | ||
|- | |- | ||
||Som stjärnorna på himlen|| | ||Som stjärnorna på himlen|| | ||
Rad 82: | Rad 292: | ||
|rowspan= "2"|Siw Malmkvist||O du saliga, o du heliga|| | |rowspan= "2"|Siw Malmkvist||O du saliga, o du heliga|| | ||
|- | |- | ||
||Mamma är lik sin mamma|| | ||Mamma är lik sin mamma||{{spotify|id=4LiDlex7Qx4BmICSleNN0k}} | ||
|- | |- | ||
||Ingemar Grahn, Lars Roos och Legatokören||O helga natt|| | ||Ingemar Grahn, Lars Roos och Legatokören||O helga natt|| | ||
|- | |- | ||
||Christer Sjögren||När ljusen ska tändas därhemma|| | ||Christer Sjögren||När ljusen ska tändas därhemma||{{spotify|id=326HK5MDgyrOlV8ZCY15wp}} | ||
|- | |- | ||
||Ingemar Grahn och Lars Roos||Julens stjärna|| | ||Ingemar Grahn och Lars Roos||Julens stjärna|| | ||
|- | |- | ||
||Göran Lindberg ||Julen står för vår dörr|| | ||Göran Lindberg ||Julen står för vår dörr||{{spotify|id=2pPPZRSUyf147N6kT3ezYP}} | ||
|- | |- | ||
||Kikki Danielsson ||Hem till Norden|| | ||Kikki Danielsson ||Hem till Norden|| | ||
Rad 97: | Rad 307: | ||
|- | |- | ||
||Legatokören||Jul över stan|| | ||Legatokören||Jul över stan|| | ||
|- | |||
|Lennart Olsson||Knalle Juls vals|| | |||
|- | |- | ||
| rowspan= "2"| Husbandet ''(bingomusik)''||Jag drömmer om en jul hemma|| | | rowspan= "2"| Husbandet ''(bingomusik)''||Jag drömmer om en jul hemma|| | ||
Rad 102: | Rad 314: | ||
||Ser du stjärnan i det blå|| | ||Ser du stjärnan i det blå|| | ||
|- | |- | ||
| rowspan= " | | rowspan= "4"| Husbandet ||Let it snow|| | ||
|- | |||
||Sleigh Ride|| | |||
|- | |- | ||
||Kring julgranen|| | ||Kring julgranen|| |
redigeringar