37 907
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med 'Det här en lista över soundtrack i säsong 63 av BingoLotto. ==Soundtrack== <onlyinclude>{| class="wikitable" |- ! # !! Artist!! Låt!!Spotify |- | style="text-...') |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(17 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 22: | Rad 22: | ||
|Upp över mina öron|| | |Upp över mina öron|| | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 63.02|2]]''' ||rowspan= "2"|Sven-Ingvars||Framåt (Tack & förlåt)||{{spotify|id=2VlxG3VbeMz0IG8z2slKQs}} | |||
|- | |||
|Säg inte nej, säg kanske||{{spotify|id=21cdNekFKFldb7LOO6sBgj}} | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)''||My sweet lord|| | |||
|- | |||
|Go you own way|| | |||
|- | |||
|(Just Like) Starting Over|| | |||
|- | |||
|Changes|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "15"| '''[[Avsnitt 63.03|3]]''' ||Rockabilly Fabulous, The Boppers och Nanne Grönvall||Our wintersong||{{spotify|id=4wdX7v0p8juWOyWKkByo6Z}} | |||
|- | |||
|rowspan= "7"|Nanne Grönvall, The Boppers och Brolle||Summertime Blues|| | |||
|- | |||
|Rounaround Sue|| | |||
|- | |||
|Be my baby|| | |||
|- | |||
|Under the Boardwalk|| | |||
|- | |||
|Wake up LIttle Susy|| | |||
|- | |||
|Runaway|| | |||
|- | |||
|O sole mio|| | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Rockabilly Fabulous||I'm Still Standing|| | |||
|- | |||
|The Look|| | |||
|- | |||
|Rockabilly Fabulous, The Boppers, Brolle och Nanne Grönvall ||Jackson|| | |||
|- | |||
|The Boppers||White lighting||{{spotify|id=0aWhMk0dcAU4744z0Slimm}} | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||Här kommer Ville och Valle och Viktor|| | |||
|- | |||
|Valborg|| | |||
|- | |||
|Valens sista vals|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 63.04|4]]''' ||Sanna Nielsen||Mer än ord||{{spotify|id=2H699RDq5aLa9GTfpQtgu7}} | |||
|- | |||
|Annie||Slit och släp|| | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||Rör vid min själ|| | |||
|- | |||
|Imorgon|| | |||
|- | |||
|Vågar du, så vågar jag|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 63.05|5]]''' ||rowspan= "2"|Andreas Lundstedt||Freedom! '90|| | |||
|- | |||
|Faith|| | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||Gröna små äpplen|| | |||
|- | |||
|Äppelbo gånglåt|| | |||
|- | |||
|As|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 63.06|6]]''' ||rowspan= "2"|Thomas Di Leva||Hunger||{{spotify|id=2U7PsAu582baZLDmi4AyqT}} | |||
|- | |||
|Ingen kan köpa livet||{{spotify|id=0PkvJyHReTqO4S6vTB8cA1}} | |||
|- | |||
|Caspar Camitz||Can you hear the wind|| | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||Everyone is Jesus|| | |||
|- | |||
|Coldtrain|| | |||
|- | |||
|Cake by the ocean|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 63.07|7]]''' ||Club After Dark||Festen har bara börjat|| | |||
|- | |||
|Lotta Engberg och Christer Lindarw||La dolce vita|| | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||(Åh) När ni tar saken i egna händer|| | |||
|- | |||
|Kom ut som en stjärna|| | |||
|- | |||
|La dolce vita|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "15"| '''[[Avsnitt 63.08|8]]''' ||rowspan= "12"|Mamma Mia! The party ||When I kissed the teacher|| | |||
|- | |||
|Why did it have to be me|| | |||
|- | |||
|Bang-A-Boomerang|| | |||
|- | |||
|Take a chance on me|| | |||
|- | |||
|Summer night city|| | |||
|- | |||
|Voulez-Vous|| | |||
|- | |||
|Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)|| | |||
|- | |||
|Mamma Mia|| | |||
|- | |||
|Does your mother know|| | |||
|- | |||
|Super Trouper|| | |||
|- | |||
|So Long|| | |||
|- | |||
|Dancing queen|| | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||I have a dream|| | |||
|- | |||
|Fernando|| | |||
|- | |||
|Thank you for the music|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 63.09|9]]''' ||rowspan= "2"|Crossroads||I Love Rock 'n' Roll|| | |||
|- | |||
|Heaven's on fire|| | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)''||To be with you|| | |||
|- | |||
|Whats up?|| | |||
|- | |||
|Bed of roses|| | |||
|- | |||
|Stairway to Heaven|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 63.10|10]]''' ||rowspan= "2"|Wilmer X||Nu när tystnaden ska flytta in||{{spotify|id=5ZE9ktS6Qbrha0oZKmO3Mi}} | |||
|- | |||
|Blå vägen hem||{{spotify|id=3k4x2p50C0XFb2p22QmDM2}} | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)''||Angie|| | |||
|- | |||
|Dangerous|| | |||
|- | |||
|Anita|| | |||
|- | |||
|MFF-hymnen|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 63.11|11]]''' ||rowspan= "2"|WKikki Danielsson||Några steg på botten||{{spotify|id=5sGrKBWQ9L4QRetTSKrHaI}} | |||
|- | |||
|Låt aldrig skuggorna slå rot||{{spotify|id=3WLk7ZnyuktseNKTT3clTl}} | |||
|- | |||
|Stefan Odelberg och Kikki Danielsson||Bra vibrationer|| | |||
|- | |||
|Husbandet||Dag efter dag|| | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)''||Miss decibel || | |||
|- | |||
|Papaya Coconut || | |||
|- | |||
|Sand by your man|| | |||
|- | |||
|Höstvisa|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 63.12|12]]''' ||rowspan= "2"|Helen Sjöholm och Anna Stadling||Julen kan hjälpa||{{spotify|id=607pc1krRjzng0QZ3NDGko}} | |||
|- | |||
|Snö & Marscheller|| | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||Du får inte gå|| | |||
|- | |||
|Beautiful day|| | |||
|- | |||
|Aftonpsalm|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "12"| '''[[Avsnitt 63.13|13]]''' ||rowspan= "8"|Return to the 90’s||Don't Look Back In Anger|| | |||
|- | |||
|All by myself|| | |||
|- | |||
|Fångad av en stormvind|| | |||
|- | |||
|Gloroius|| | |||
|- | |||
|What's up?|| | |||
|- | |||
|Two princes|| | |||
|- | |||
|MMMBop|| | |||
|- | |||
|Breakfast at Tiffany's|| | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)''||Det gåtfulla foket|| | |||
|- | |||
|Autumn leaves|| | |||
|- | |||
|Bom sicka bom|| | |||
|- | |||
|Världens bästa Karlsson|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 63.14|14]]''' ||Nordman||Vi kan vinna||{{spotify|id=0OyjKtJEUAJhqkLQ7HSy4H}} | |||
|- | |||
|Samuel Ljunblahd och The Mamas||The Soul of Christmas|| | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||More than words|| | |||
|- | |||
|Vandraren|| | |||
|- | |||
|Bereden väg för herran|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 63.15|15]]''' || rowspan= "2"| Adolphson & Falk||Ljuset på vår väg||{{spotify|id=2nhsvC8dVKiQE7sP7bpp78}} | |||
|- | |||
|Mer jul||{{spotify|id=6UbwfQeAEzhnolDwXiPowY}} | |||
|- | |||
|Pernilla Andersson||Ängel i snö (Kyrie)||{{spotify|id=70d6eODWtHn9IkcppFiypj}} | |||
|- | |||
|Sven-Ingvars||Nu är det jul igen||{{spotify|id=118moSQ7pt7QeNuU4bRsM7}} | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||I vårt vackra vita vintervärld|| | |||
|- | |||
|Bereden väg för herran|| | |||
|- | |||
|Hej, mitt vinterland|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 63.16|16]]''' ||rowspan= "2"| Jill Johnson||Kärleken är||{{spotify|id=69o3qL8watZsJZJPS6cuuR}} | |||
|- | |||
|Jolene||{{spotify|id=3jrUEWosgZuvJfao3QiZzO}} | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||Santa tell me|| | |||
|- | |||
|Tre pepparkaksgubbar|| | |||
|- | |||
|White christmas|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 63.17|17]]''' ||rowspan= "4"|Hasse Andersson||Ho ho skrattar tomtefar||{{spotify|id=390ttZWBxQq7P5zMP6hE0T}} | |||
|- | |||
|Rudolf med röda mulen||{{spotify|id=6Hz2WkFdKQh7EtbA6BRiul}} | |||
|- | |||
|Pepparkaksgubbar||{{spotify|id=5gf5TLO383ZVpSuCL5zd3N}} | |||
|- | |||
|Tomten||{{spotify|id=3Hx41hSHbJihQqzMnwPVBp}} | |||
|- | |||
|Jens Hult||Det är jul igen||{{spotify|id=2HlJ4Ov6qIG34VoSsn6kCP}} | |||
|- | |||
|rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)''||It's Beginning to Look a Lot Like Christmas|| | |||
|- | |||
|The Christmas Song (Merry Christmas to You)|| | |||
|- | |||
|It's the Most Wonderful Time of the Year|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "15"| '''[[Avsnitt 63.18|18]]''' ||rowspan= "2"|Arvingarna||Klart de ska bli jul||{{spotify|id=3MdqzcjluoNb75BPRcbn75}} | |||
|- | |||
|Rudolf med röda mulen||{{spotify|id=5eNSKo61MmNFC4gokILTDp}} | |||
|- | |||
|Helen Sjöholm & Anna Stadling||Precis som i sagorna||{{spotify|id=1OhY5AKPylikmtwlFbA6cG}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Anna Bergendahl||Merry Christmas Everyone||{{spotify|id=5zEmDMGb1R3kySj8ckLHZk}} | |||
|- | |||
|Is christmas here soon||{{spotify|id=2tNBHN2FCpnT7EdMdBlB7P}} | |||
|- | |||
|Måns Zelmerlöw & Carola Häggkvist||Let´s Sing (It´s Christmas Time)||{{spotify|id=62ca8P1TbUztfy5g8gDTku}} | |||
|- | |||
|Chris Kläfford||Santa Claus is coming to town||{{spotify|id=6peueEY0Ym1ZmmPoBw8cgK}} | |||
|- | |||
|Tone Sekelius||Crying on Christmas||{{spotify|id=6vl9zkKhLUD2wlHdQ6q5r2}} | |||
|- | |||
|Sanna Nielsen||River||{{spotify|id=6uyRHoBrjFk8ylrPpzXxHV}} | |||
|- | |||
|Rickard Söderberg||O helga natt||{{spotify|id=6jGmNKc8eKHU8h7FsttRXz}} | |||
|- | |||
|rowspan= "5"|Husbandet ''(bingomusik)''||Jingle bells|| | |||
|- | |||
|Rudolf med röda mulen|| | |||
|- | |||
|Sleigh ride|| | |||
|- | |||
|Come Whatever, Come What May|| | |||
|- | |||
|Have Yourself A Merry Little Christmas || | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "14"| '''[[Avsnitt 63.19|19]]''' ||Lotta Engberg, Stefan Odelberg, Daniel Norberg och Sarah Dawn Finer||Keep on Walking | |||
|- | |||
|Sven-Ingvars||En sista dag||{{spotify|id=39RhpT31VNJGuSEnTaCePR}} | |||
|- | |||
|Daniel Nordberg, Sarah Dawn Finer, Stefan Odelberg, Lotta Engberg, Hanna Hedlund och Linda Hedlumd. Kajsa Ernst||Happy new year|| | |||
|- | |||
|Hanna Hedlund||Till imorgon från igår|| | |||
|- | |||
|Lina Hedlund och Hanna Hedlund||Sommarparty|| | |||
|- | |||
|Lina Hedlund||Långe Bengt|| | |||
|- | |||
|Andreas Johnson||Sing for me||{{spotify|id=03vteAFjN5267GCpKBeN0I}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Sarah Dawn Finer||What a wonderful world|| | |||
|- | |||
||Auld lang syne|| | |||
|- | |||
|rowspan= "5"|Husbandet ''(bingomusik)''||Can't take my eyes off you|| | |||
|- | |||
|On broadway|| | |||
|- | |||
|Fly me to the moon|| | |||
|- | |||
|The midnght sun will never set || | |||
|} | |} |
redigeringar