37 941
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med 'Det här en lista över soundtrack i säsong 36 av BingoLotto. ==Soundtrack== <onlyinclude>{| class="wikitable" |- ! # !! Artist!! Låt!!Spotify |- | style="text-ali...') |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(25 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 19: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
|Do You Know the Way to San Jose || | |Do You Know the Way to San Jose || | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 36.02|2]]''' |||Hanne Boel ||Don't know much about love||{{spotify|id=0ZlH1x78uMHEnvzQldIN44}} | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Elisabeth Andreassen||9 to 5|| | |||
|- | |||
|Koppången||{{spotify|id=0TbTbDVpKhGmMHNYUTR2GG}} | |||
|- | |||
|Öckerö barnkör||Dansen På Sunnanö|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Jolene|| | |||
|- | |||
|| Here you come again|| | |||
|- | |||
|La det Swinge || | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 36.03|3]]''' |||Åsa Jinder||Av längtan till dig|| | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Bengt Hennings ||Carina||{{spotify|id=6MwTj7SaejAE0JFvACSDli}} | |||
|- | |||
|I was made for loving you||{{spotify|id=3Ypqa8PiLd9dfLPyHoZtmX}} | |||
|- | |||
|Spelmän från västra Sverige ||Polska efter Byss-kalle|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Ingenting förgäves|| | |||
|- | |||
|| Stilla Ro och Nära|| | |||
|- | |||
|I den stora sorgens famn || | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.04|4]]''' ||Umberto Marcato||Volare||{{spotify|id=6ii8O13XtZmhQHGyFXZ1Ge}} | |||
|- | |||
|Eddie Oliva||Vara vänner|| | |||
|- | |||
|Eddie Oliva, Lotta Engberg, Umberto Marcato och Anna-Maria Corazzo-Bildt||Italienskt medley|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Senza una donna|| | |||
|- | |||
|| Cosas de la vida|| | |||
|- | |||
|Gente di mare|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.05|5]]''' ||rowspan= "3"|The Fantastic Four ||Blue Moon|| | |||
|- | |||
|Build me upp Buttercup||{{spotify|id=6ueBE1inHbLVWiZVy75K70}} | |||
|- | |||
|Higher and Higher||{{spotify|id=49Spvq4EKPv1ccXSqEoK7V}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || We are all the winners|| | |||
|- | |||
|| Suspicious Minds|| | |||
|- | |||
|Crying in the chapel|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.06|6]]''' |||Shirley Clamp ||Med hjärtat fyllt av ljus||{{spotify|id=2L30jtKYSB0qaeRMT0qLqv}} | |||
|- | |||
|Petra Nielsen ||Cabaret|| | |||
|- | |||
|Kim Anderzon och Monica Dominique||Män|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet och Monica Dominique ''(bingomusik)'' || Satin Doll|| | |||
|- | |||
|| Tillägnan|| | |||
|- | |||
|Misty|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.07|7]]''' |||Ole Ivars||Världens bästa chaufför|| | |||
|- | |||
|Elin Lanto||Spider's Web|| | |||
|- | |||
|Göteborgs Gospelkör||Hallelujah|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Superwoman|| | |||
|- | |||
|| What's going on|| | |||
|- | |||
|I want you back|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.08|8]]''' ||E.M.D.||Baby Goodbye||{{spotify|id=0Xo9v6gUDqVuH2rix7FqDA}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Robert Wells||Bumble Bee Boogie||{{spotify|id=52rTROlWy3gP26TOcphKHe}} | |||
|- | |||
|Let it rock|| | |||
|- | |||
|Robert Wells ''(bingomusik)'' ||Misty|| | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Jump|| | |||
|- | |||
|| Jump (For my love)|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.09|9]]''' ||Towe Widerberg||Mambo Nr 5||{{spotify|id=1nIzvvPZboFYxmPiCW4Z0d}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Linda Bengtzing||Inga pojkar||{{spotify|id=5vA5scShENjmoFjiaqdEMV}} | |||
|- | |||
|Black Velvet|| | |||
|- | |||
|Husbandet och Peter Johansson ''(bingomusik)'' ||Jazz N' Samba|| | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Husbandet och Tomas Jonsson ''(bingomusik)'' ||Jag ljuger så bra|| | |||
|- | |||
|| Carrie|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.10|10]]''' ||rowspan= "2"|The Buddy Holly Musical ||Rock around with Ollie Vee|| | |||
|- | |||
|Rave on|| | |||
|- | |||
| rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||What a Wonderful World|| | |||
|- | |||
|Blå Stetsonhatt|| | |||
|- | |||
|Jazzgossen|| | |||
|- | |||
|| Att angöra en brygga|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.11|11]]''' ||rowspan= "2"|CC & Lee||Himlen kan vänta||{{spotify|id=7yncToene7AbF3HuEhDxA0}} | |||
|- | |||
|Leende guldbruna ögon||{{spotify|id=6RoLG3WRTeQplS2HloEXio}} | |||
|- | |||
|Maria Lundqvist||Steget|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Everything i own|| | |||
|- | |||
|Nocturne|| | |||
|- | |||
|| Var inte rädd mitt barn|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 36.12|12]]''' ||rowspan= "2"|Lill-Babs||Är du kär i mej ännu Klas-Göran?||{{spotify|id=0aUlrzS06GVtu8QJeIib9Z}} | |||
|- | |||
|Du publiken|| | |||
|- | |||
|Lill-Babs, Claes-Göran Hederström och Lotta Engberg||Leva Livet|| | |||
|- | |||
|Claes-Göran Hederström ||Det börjar verka kärlek, banne mej || | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Travels|| | |||
|- | |||
|Whatever Lola wants|| | |||
|- | |||
|| En tuff brud i lyxförpackning|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.13|13]]''' ||rowspan= "2"|Markoolio||The Markoolio Anthem||{{spotify|id=3W1wLR2hy2j80gC7A7U62K}} | |||
|- | |||
|Mera mål||{{spotify|id=6aE3xnP59YwHdjGqosqQNe}} | |||
|- | |||
|Hans Martin||Lyckan||{{spotify|id=1MY9D5tyJv8SlyYi7Usyll}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet och Pierre Eriksson ''(bingomusik)'' ||Scent of a Woman|| | |||
|- | |||
|Säkkijärven polka|| | |||
|- | |||
|| In the Shadows|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "11"| '''[[Avsnitt 36.14|14]]''' ||Sten Nilsson||Jag hade en gång en båt|| | |||
|- | |||
|Kevin Borg||Street Lights||{{spotify|id=4JX5RrUn2KfwZqXKcssKEo}} | |||
|- | |||
|Malena Laszlo||Diamonds are forever|| | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Göteborg Wind Orchestra||Flag Parade|| | |||
|- | |||
|Dancing Queen|| | |||
|- | |||
|LaGaylia Frazier||Over and Over again||{{spotify|id=6GDxspvyYXibS2Ozs2oGXw}} | |||
|- | |||
| rowspan= "5"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Little Shoes|| | |||
|- | |||
|Smooth Operator|| | |||
|- | |||
|In a sentimental mood|| | |||
|- | |||
|My funny valentine|| | |||
|- | |||
|New kid in town|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 36.15|15]]''' ||rowspan= "2"|The Boppers||57||{{spotify|id=3C6qDDxngaXeMJpTE6pJdH}} | |||
|- | |||
|A little bit of soap||{{spotify|id=1zoYwTJjpdjfoqpImssa1K}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Dream Theme|| | |||
|- | |||
|Balladen om Ernst Georg Johansson från Uddevalla|| | |||
|- | |||
|| Invitation till Guatemala|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.16|16]]''' ||rowspan= "2"|Lasse Lönndahl||Showlivet|| | |||
|- | |||
|Tiotusen röda rosor|| | |||
|- | |||
|Louise Gerdtmann||Tangokavaljeren|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Ordinary people|| | |||
|- | |||
|That's Amore|| | |||
|- | |||
|| Piccolissima Serenata|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 36.17|17]]''' ||rowspan= "2"|Svenne Rubins||Långa bollar på Bengt||{{spotify|id=5yp9VtCVyRyBbagiJCZOvE}} | |||
|- | |||
|En gammal Amazon||{{spotify|id=1UrXKqrRRTHW6GyaRucYAs}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet och Wojtek Goral ''(bingomusik)'' ||Danse mot vår|| | |||
|- | |||
|You|| | |||
|- | |||
|| Spring is here|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 36.18|18]]''' ||Lill Lindfors||Om du någonsin kommer fram till Samarkand|| | |||
|- | |||
|Lill Lindfors och Lotta Engberg||Me and Bobby McGee|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Corcovado|| | |||
|- | |||
|Allt jag vet|| | |||
|- | |||
|| Jag tycker inte om dig|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 36.19|19]]''' |||Streaplers||Jukeboxen||{{spotify|id=2oS8vjVKjzOAxMEotcpPu3}} | |||
|- | |||
|Arvingarna||Bara femton år||{{spotify|id=0BE3D9Mkf8OY98osdGDFXQ}} | |||
|- | |||
|Arvingarna och Streaplers||Rockin' All Over the World || | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Eg Ber for Norge|| | |||
|- | |||
|9 to 5|| | |||
|- | |||
|| Seet Dreams|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 36.20|20]]''' ||Andrés Esteche||Later|| | |||
|- | |||
|Andrés Esteche och Tina Thörner||Born to be wild|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Marlowe's Theme|| | |||
|- | |||
|What's love got to do with it|| | |||
|- | |||
|| Hymn|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 36.21|21]]''' ||rowspan= "2"|Vocaletts||Bei mir bist du schön||{{spotify|id=3hJiyth5XpItFvweejSkVp}} | |||
|- | |||
|Boogie woogie bugle boy||{{spotify|id=78pQJPFqbepsR401Fun226}} | |||
|- | |||
|Anders Lundin||Snart hemma||{{spotify|id=4E5OmIgj626t9gcQ4VteCy}} | |||
|- | |||
| rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Änglamark|| | |||
|- | |||
|Så skimrande var aldrig havet|| | |||
|- | |||
|| Calle Schewens vals|| | |||
|- | |||
|Inbjudan till Bohuslän|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 36.22|22]]''' ||Barbados och Johanna Toftby||Vilda kvinna|| | |||
|- | |||
|Semestersabotörerna||När vi tar ett bloss|| | |||
|- | |||
|Barbados||Tid att gå vidare||{{spotify|id=30SvLybjLiEpB1N2ZPYrvr}} | |||
|- | |||
| rowspan= "4"|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Michelle|| | |||
|- | |||
|Sång till friheten|| | |||
|- | |||
|Tusen bitar|| | |||
|- | |||
|| The Long and Winding Road|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 36.23|23]]''' ||Östen med resten och Göteborg gospel||Grilla grilla|| | |||
|- | |||
|Mats Paulson och Göteborg Gospel||Barfotavisan || | |||
|- | |||
|Alcazar||Stay the Night ||{{spotify|id=59scqF8FynVEV5kJtoj4yj}} | |||
|- | |||
|Curt-Eric Holmquist, Göteborg Gospel och Lotta Engberg||Sommar på Liseberg|| | |||
|- | |||
|Husbandet & Maria Wigander ''(bingomusik)'' ||Den blomstertid nu kommer|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet & Pierre Eriksson ''(bingomusik)'' ||Bluesette|| | |||
|- | |||
|Sommar och sol || | |||
|- | |||
|Fyra Bugg & en Coca Cola || | |||
|- | |- | ||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> |
redigeringar