37 941
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(12 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 50: | Rad 50: | ||
||Kär igen||{{spotify|id=5EYMFWF2eJqKYMwA8xWEp1}} | ||Kär igen||{{spotify|id=5EYMFWF2eJqKYMwA8xWEp1}} | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 14.11|11]]''' || rowspan= " | | style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 14.04|4]]''' || rowspan= "6"|Östen Warnerbring||Hej här har du mig || | ||
|- | |||
|Om himlen och Österlen|| | |||
|- | |||
|Det var längesen jag plockade några blommor|| | |||
|- | |||
|Kivikspolka||{{spotify|id=4MtapzTsYqaOve5TSVkjoV}} | |||
|- | |||
|När du var mycket ung|| | |||
|- | |||
|Sommarvind||{{spotify|id=4y0nFU1gUvjn38OqFQ0k6I}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Östen Warnerbring & Loket||Du borde köpa dig en tyrolerhatt|| | |||
|- | |||
|Glöm ej bort det finns rosor|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.05|5]]''' || rowspan= "7"|Fernandoz||En vacker dag|| | |||
|- | |||
|När Jag Var Liten|| | |||
|- | |||
|När alla vindarna vänder|| | |||
|- | |||
|Rock N' Roll Är Helt Ok|| | |||
|- | |||
|My way|| | |||
|- | |||
|När ett hjärta har älskat|| | |||
|- | |||
|Skvaller och gamla vanor|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.06|6]]''' || rowspan= "7"|Mats Rådberg & Rankarna ||Vid den är tiden|| | |||
|- | |||
|Peta in en pinne i brasan|| | |||
|- | |||
|I Wasn't Fooling Around|| | |||
|- | |||
|Heart Full of Rain|| | |||
|- | |||
|Du kan alltid lita på pojkarna över 35|| | |||
|- | |||
|Det ska va mulliga tjejer|| | |||
|- | |||
|När jag ser dig|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.07|7]]''' || rowspan= "7"|Lotta Engbergs||Åh vad jag älskade dig just då|| | |||
|- | |||
|Vad rädd om kärleken|| | |||
|- | |||
|Ta Mig Me’|| | |||
|- | |||
|Gamla fina låtar|| | |||
|- | |||
|Om du stannar kvar|| | |||
|- | |||
|Hatten av för farmor|| | |||
|- | |||
|Om jag bara kunde|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.08|8]]''' || rowspan= "7"|Jan Malmsjö och Leif Kronlunds orkester||Om jag hade pengar|| | |||
|- | |||
|En sån underbar dag som i dag|| | |||
|- | |||
|Under alla broar|| | |||
|- | |||
|Bygga upp ett stort berg|| | |||
|- | |||
|En sång en gång för längesen|| | |||
|- | |||
|Vår bästa tid är nu|| | |||
|- | |||
|Caterina|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.09|9]]''' || rowspan= "7"|Wizex||Men så viskade en fågel||{{spotify|id=6p0UvYPyOpWXGahOirCpfi}} | |||
|- | |||
|I stormens öga||{{spotify|id=6xZr7XTQNjHwiv1mKQV7b3}} | |||
|- | |||
|Sången skall klinga|| | |||
|- | |||
|Lika ung i hjärtat än||{{spotify|id=25AG5qkTFL1UguPs66rp2W}} | |||
|- | |||
|Halva vägen||{{spotify|id=2a09G4lPJtg1kqx5cRnH5a}} | |||
|- | |||
|Mot nya mål||{{spotify|id=4gwq9wJ8tQqBm7vChBCmkf}} | |||
|- | |||
|Av hela mitt hjärta|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "37"| '''[[Avsnitt 14.10|10]]''' || rowspan= "29"|Ann-Louise Hanson, Lill-Babs och Siw Malmqvist||Den som glad är|| | |||
|- | |||
|Gammaldags musik|| | |||
|- | |||
|Lyckans Ost|| | |||
|- | |||
|En hemvävd stillsam tös som gillar rock'n roll || | |||
|- | |||
|Vita rosor från Aten|| | |||
|- | |||
|Tunna skivor|| | |||
|- | |||
|Samma gamla sång|| | |||
|- | |||
|Falska rosor|| | |||
|- | |||
|Är du ensam ikväll|| | |||
|- | |||
|Somethin' Stupid|| | |||
|- | |||
|Jazzbacillen|| | |||
|- | |||
|En doft av honung|| | |||
|- | |||
|Mitt hjärta bultar och slår || | |||
|- | |||
|Gulle dej|| | |||
|- | |||
|Är Du Kär I Mig ännu, Klas-Göran?|| | |||
|- | |||
|Tillsammans|| | |||
|- | |||
|Augustin|| | |||
|- | |||
|April April|| | |||
|- | |||
|Zum, zum, zum lilla sommarbi|| | |||
|- | |||
|Tuff brud i lyxförpackning|| | |||
|- | |||
|Jag hade en gång en båt|| | |||
|- | |||
|Ingenting Går Upp Mot Gamla Skåne|| | |||
|- | |||
|Min luftballong|| | |||
|- | |||
|Ifrån Tomelilla till Trinidad|| | |||
|- | |||
|Så som du kysser ingen annan|| | |||
|- | |||
|Förälskad i Köpenhamn || | |||
|- | |||
|Kyss mej, honey, honey, kyss mej || | |||
|- | |||
|Leva livet|| | |||
|- | |||
|En Jävel På Kärlek|| | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Siw Malmqvist||Bossa Nova ||{{spotify|id=66FRy5L79BOVwLMFMm8J45}} | |||
|- | |||
|Hon|| | |||
|- | |||
| rowspan= "4"| Lill-Babs||Mitt liv||{{spotify|id=4oA2Bsrn0EFZjJUPotIQGJ}} | |||
|- | |||
|Tutti Frutti || | |||
|- | |||
|Wonderful Blueberry Hill || | |||
|- | |||
|See You Later, Alligator|| | |||
|- | |||
| rowspan= "2"| Ann-Louise Hanson||Låt natten bli min||{{spotify|id=1LcpYKQvlIJEuaNIiryYVA}} | |||
|- | |||
|Don't Slam the Door ||{{spotify|id=2HZGdUUSaRhIH8MgSo6o7e}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.11|11]]''' || rowspan= "6"|Lasse Stefanz||Tomma Löften, Tomma Ord||{{spotify|id=6lJeMAtLbmYuuYRobEk7YI}} | |||
|- | |- | ||
||Du kan tro på mitt ord||{{spotify|id=2dxiub19asovnm1VHE1Unh}} | ||Du kan tro på mitt ord||{{spotify|id=2dxiub19asovnm1VHE1Unh}} | ||
Rad 59: | Rad 219: | ||
|- | |- | ||
||Den Gamla Grinden||{{spotify|id=4hBiwLgPvmfRpBqTT7bMQs}} | ||Den Gamla Grinden||{{spotify|id=4hBiwLgPvmfRpBqTT7bMQs}} | ||
|- | |||
||Främling|| | |||
|- | |- | ||
||Lasse Stefanz & Christina Lindberg||De sista ljuva åren||{{spotify|id=73vSUsadNF7qNzaUezyvjV}} | ||Lasse Stefanz & Christina Lindberg||De sista ljuva åren||{{spotify|id=73vSUsadNF7qNzaUezyvjV}} | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.12|12]]''' || rowspan= "7"|Sonya Hedenbratt och Sven-Eric Dahlbergs orkester||Låt hjärtat va’ me|| | |||
|- | |||
|Just idag|| | |||
|- | |||
|Rundturen i Göteborg|| | |||
|- | |||
|Åh Soffipropp|| | |||
|- | |||
|Taking A Chance Of Love|| | |||
|- | |||
|Så nära som nu|| | |||
|- | |||
|All of me|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.13|13]]''' || rowspan= "7"|Nick Borgens ||Kom och följ med mig hem|| | |||
|- | |||
|Så underbar kärlek kan vara|| | |||
|- | |||
|Inom mig|| | |||
|- | |||
|Det bästa jag vet|| | |||
|- | |||
|En ganska vanlig tjej|| | |||
|- | |||
|Maria|| | |||
|- | |||
|Jag drack dig som ett vin|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 14.14|14]]''' || rowspan= "6"|Cleo & Grabbarna||Kärleken har fått mig att förstå|| | |||
|- | |||
|Störst av allt är kärleken|| | |||
|- | |||
|En Reko Man|| | |||
|- | |||
|Om du var min|| | |||
|- | |||
|Säg att du saknar mig ibland|| | |||
|- | |||
|New York, London och St. Tropez|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.15|15]]''' || rowspan= "5"|Schytts ||En ängel i mitt hus||{{spotify|id=0508gT90V2SjLbLkFUpWjm}} | |||
|- | |||
|Aj, aj, aj||{{spotify|id=177h59SqJA4wJDquYVwc8Z}} | |||
|- | |||
|Han måste gå||{{spotify|id=0TwzTxsk17hWH0twFNRjjr}} | |||
|- | |||
|Hon följer linjen i sin hand|| | |||
|- | |||
|Natten tänder sina ljus||{{spotify|id=0Y1GKqauoyqSf592IbcSin}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Jill Johnson||Kärleken är||{{spotify|id=3JhvBSXoWXJnKGzCmPlaxV}} | |||
|- | |||
|När hela världen ser på||{{spotify|id=2Y3Lh0lwPE6H2OCy31MzFa}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.16|16]]''' || rowspan= "7"|Sven-Bertil Taube||Här är den sköna sommaren||{{spotify|id=02phs7ScAWyIfXAZvuQyzH}} | |||
|- | |||
|Vals i Frusund|| | |||
|- | |||
|Maj på Malö|| | |||
|- | |||
|Västanvind|| | |||
|- | |||
|Änglamark||{{spotify|id=5ilB7bp78Nm4LiXYon8OH1}} | |||
|- | |||
|Fritiof i Arkadien||{{spotify|id=5AeGBB0KVZn9kw47MRKIi5}} | |||
|- | |||
|Calle Schewens vals||{{spotify|id=3ntjmQKJEnq8aLwjg8TEX3}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "13"| '''[[Avsnitt 14.17|17]]''' || rowspan= "11"|Thorleifs ||Gröna blad||{{spotify|id=24a6DotCwgyzKuKfBa0hyL}} | |||
|- | |||
|Indian love call||{{spotify|id=5q9UnlkVB2YGOYn9rV6Qm2}} | |||
|- | |||
|Who's Sorry Now?||{{spotify|id=0Rp5p02kvKgfBAamrRpCgC}} | |||
|- | |||
|Alla underbara stunder||{{spotify|id=3O3d56NzDAXgfkn4CH48av}} | |||
|- | |||
|The last farewell||{{spotify|id=1ixz3qT5dXvRhW751oyKP3}} | |||
|- | |||
|En liten ängel||{{spotify|id=0JKQfMPLNJBNuUBj3Zapc5}} | |||
|- | |||
|Du gav mig kärlek||{{spotify|id=2JBTV535lD5qkGmzn0pqY1}} | |||
|- | |||
|Ingen får mig att längta som du||{{spotify|id=1gzGCNVa9Cg2RVcM4VMsy6}} | |||
|- | |||
|Flyg bort min fågel||{{spotify|id=05KpWxpc4rqlMWMBE7X0sh}} | |||
|- | |||
|Och du tände stjärnorna||{{spotify|id=5zxmV2VleGv2mudUHRttks}} | |||
|- | |||
|Blue Hawaii||{{spotify|id=2nAR2mxGE1nnbnMa6yMPaS}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Thorleifs och Loket ''(repris)''||Det är våren|| | |||
|- | |||
|Jag tror på sommaren|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 14.18|18]]''' || rowspan= "6"|Matz-Ztefanz med Lailaz||Epa Traktorn||{{spotify|id=2W2N7n9155jD0lGAbqMbq0}} | |||
|- | |||
|Ingen plockar en maskros||{{spotify|id=41qW2YaQOq1Byjq1XMbbp8}} | |||
|- | |||
|Eleganten||{{spotify|id=7Cuc1lHIcfyPUAe256tSu7}} | |||
|- | |||
|En lite gulnad lapp||{{spotify|id=0ERxECHaz30rVE4GiEqGEJ}} | |||
|- | |||
|Evert||{{spotify|id=5z50nwd8qHxrYVraHCdxWK}} | |||
|- | |||
|I can’t give you anything but love, baby||{{spotify|id=20QSIlU0FOKJp8MiRt3oQT}} | |||
|- | |||
|Stefan Ljungqvist||Morfar har berättat||{{spotify|id=3pOgNlWF2ff3bP44M2dmRF}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "15"| '''[[Avsnitt 14.19|19]]''' || rowspan= "13"|Flamingokvintetten ||Hon är Sexton år idag||{{spotify|id=6urwxLm6HjRX4L3lK7ppRP}} | |||
|- | |||
|Den gamla kastanjeallén||{{spotify|id=2ARYhcCnU9jZzEiYPY5nNc}} | |||
|- | |||
|Hemma hos mig igen||{{spotify|id=0DNJxsudUUDsc3DoACh0zf}} | |||
|- | |||
|Varför||{{spotify|id=1936EW6xoNtCajXhZozo3g}} | |||
|- | |||
|Kärleksbrev i sanden||{{spotify|id=5jgmYphOO5Dwg93KHBmSjG}} | |||
|- | |||
|Gamla kära tuffa tuff-tuff tåget||{{spotify|id=7s7B8qs9t4jEJUIAshPxZT}} | |||
|- | |||
|Molly||{{spotify|id=2cdEtaI4cWceZWjZQSmZOo}} | |||
|- | |||
|Där näckrosen blommar||{{spotify|id=7nl5iDTzjrfke7RfOjleuZ}} | |||
|- | |||
|Lata dagar med dig||{{spotify|id=2ZVlh2GFzZuzUW37deF77V}} | |||
|- | |||
|Lycka till med nästa kille||{{spotify|id=4vdg59Hg8I6u6MDkga5y2R}} | |||
|- | |||
|Ditt leende är sommaren för mig||{{spotify|id=1SrKOSrS3B9WBycAvQnifv}} | |||
|- | |||
|Ingen jag älskar som dig|| | |||
|- | |||
|Jag ska måla hela världen lilla mamma||{{spotify|id=5lCSYAc6ILqMS31S6cQ1r0}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Flamingokvintetten och Arne Färm ||Kivikspolka|| | |||
|- | |||
|Sista kvällen|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 14.20|20]]''' || rowspan= "3"|Lasse Berghagen ||Från kust till kust||{{spotify|id=60vMtPkGIzxXXlevqDRRit}} | | style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 14.20|20]]''' || rowspan= "3"|Lasse Berghagen ||Från kust till kust||{{spotify|id=60vMtPkGIzxXXlevqDRRit}} |
redigeringar