37 881
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(19 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 3: | Rad 3: | ||
|image= | |image= | ||
|programledare=[[Lasse Kronér]] | |programledare=[[Lasse Kronér]] | ||
|speltid= | |speltid=5 minuter | ||
|dag= | |dag= | ||
|premiär=[[ | |premiär=[[2 december]] [[2001]] | ||
|tid= | |tid= | ||
|kanal=[[TV4]] | |kanal=[[TV4]] | ||
Rad 12: | Rad 12: | ||
}} | }} | ||
'''BingoLottos Julkalender''' spelades för första gången 1 december | '''BingoLottos Julkalender''' spelades för första gången 1 december 2000 och har därefter spelats varje år mellan 1 och 24 december. Julkalendern har spelats på olika sätt för varje år, men alltid kostat 50 kronor. TV-programmet har dock enbart sänts under [[2001]] och [[2003]]. Kalendern blev en uppföljare till "''[[Milleniumlotteriet]]''" under 1999. Inför 2014 kallas kalendern för "''Jubileumskalender''" och priset har höjts till 100 kr. | ||
==Lotter== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Bild | |||
! # | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2000.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2000]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2000|2000]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2001.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2001]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2001|2001]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2002.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2002]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2002|2002]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2003.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2003]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2003|2003]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2004.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2004]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2004|2004]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2005.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2005]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2005|2005]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2006.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2006]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2006|2006]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2007.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2007]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2007|2007]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2008.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2008]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2008|2008]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2009.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2009]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2009|2009]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2010.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2010]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2010|2010]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2011.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2011]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2011|2011]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2012.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2012]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2012|2012]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2013.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2013]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2013|2013]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2014.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2014]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2014|2014]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2015.jpg|150px|border|link=BingoLottos Julkalender 2015]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2015|2015]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2016.jpg|160px|border|link=BingoLottos Julkalender 2016]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2016|2016]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2017.jpg|160px|border|link=BingoLottos Julkalender 2017]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2017|2017]]''' | |||
|- | |||
|[[Fil:BingoLottos Julkalender 2018.jpg|160px|border|link=BingoLottos Julkalender 2018]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender 2018|2018]]''' | |||
|- | |||
|} | |||
{{Julkalender}} | |||
[[Kategori:Lotter]] | [[Kategori:Lotter]] | ||
[[Kategori:BingoLottos Julkalender]] | [[Kategori:BingoLottos Julkalender]] | ||
[[Kategori:Avsnitt]] | [[Kategori:Avsnitt]] |
redigeringar