38 030
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) (→Bilder) |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
Rad 429: | Rad 429: | ||
|- | |- | ||
|25 kr||188 040 st | |25 kr||188 040 st | ||
|} | |||
==Omgång 16== | |||
Omgång 16 gäller mellan [[1 april]] [[2019]]-[[30 juni]] [[2020]]. Tillståndet omfattar 24 miljoner lotter och gavs [[12 december]] 2018. Vinstandel är 47,7% och vart fjärde lott gav vinst. På nitlotter finns det extravinstchans på [[www.sverigelotten.se]]. Sista dag för vinstavhämtningsdag är [[31 augusti]] 2020. Högvinstspel innebär att man får spela ett spel i Göteborg. Lotten består av tio skrapfält och får man fyra lika vinster får man dubbel vinst. | |||
===Vinstplan på 3 miljoner lotter=== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Vinst!! Antal | |||
|- | |||
|Högvinstspel||3 st | |||
|- | |||
|1.000.000 kr||1 st | |||
|- | |||
|250.000 kr||1 st | |||
|- | |||
|200.000 kr||1 st | |||
|- | |||
|100.000 kr||2 st | |||
|- | |||
|20.000 kr||5 st | |||
|- | |||
|10.000 kr||5 st | |||
|- | |||
|2.000 kr||25 st | |||
|- | |||
|1.000 kr||215 st | |||
|- | |||
|500 kr||200 st | |||
|- | |||
|400 kr||500 st | |||
|- | |||
|200 kr||7 000 st | |||
|- | |||
|100 kr||29 582 st | |||
|- | |||
|50 kr||164 001 st | |||
|- | |||
|25 kr||549 700 st | |||
|} | |} | ||
redigeringar