37 986
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(17 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 6: | Rad 6: | ||
! # !! Artist!! Låt!!Spotify | ! # !! Artist!! Låt!!Spotify | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= " | | style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 07.01|1]]''' || rowspan= "6"|Arvingarna||Ny tjej i stan||{{spotify|id=0sfCZ6E3IOINdrJb62PbeU}} | ||
|- | |- | ||
|| | ||Det borde vara jag||{{spotify|id=3EXjIUfvQoXc4oPsBb3N0t}} | ||
|- | |- | ||
|| | ||Evelina||{{spotify|id=3TbMpQTfvgcIfb8D1kQuEH}} | ||
|- | |||
||Räck mig din hand||{{spotify|id=2QOp7TSrwmhuhcVeGkiVrt}} | |||
|- | |||
||Granna Anna||{{spotify|id=0XUEPZms33VnlDIeQCgGno}} | |||
|- | |||
||Tänk på mej nån gång ibland ||{{spotify|id=1qRrXhaf7GdBsChLphrYhX}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 07.02|2]]''' || rowspan= "5"|Kikki Danielsson & Roosarna||Långt bortom bergen|| | |||
|- | |||
|Vet du vad jag vet?|| | |||
|- | |||
|Har du kommit för att stanna?|| | |||
|- | |||
|I'm Gonna Knock on Your Door|| | |||
|- | |||
|Caribbean Life|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.03|3]]''' || rowspan= "7"|Matz Bladhs ||Klockorna ska ringa||{{spotify|id=3LKFpVPuLJCumHsrv78ja4}} | |||
|- | |||
|När lindarna blommar||{{spotify|id=58yLasWZ5rH6lJA63hLoq9}} | |||
|- | |||
|Röda rosor, vita lögner||{{spotify|id=75Z6T771kwduJ4BVXWjZz4}} | |||
|- | |||
|Jag ska älska dig||{{spotify|id=3ad3zjAwO9Ouiegov9XVzM}} | |||
|- | |||
|Hip, hurra||{{spotify|id=0EmV60Zyb1BkUWS8gLKm7p}} | |||
|- | |||
|Mina bästa minnen||{{spotify|id=1gJeBdbnhEIx5CQ7Nu2Chv}} | |||
|- | |||
|Om och om igen||{{spotify|id=6Cm1IRnbil99GZr51Te6a0}} | |||
|- | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.04|4]]''' || rowspan= "7"|Hermans||Kasta inte skräp, kasta varpa|| | |||
|- | |||
|I en liten båt som gungar|| | |||
|- | |||
|Foot tapper || | |||
|- | |||
|Wilma|| | |||
|- | |||
|Om jag fick vara med dig|| | |||
|- | |||
|Tur i spel|| | |||
|- | |||
|Den som glad är|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.05|5]]''' || rowspan= "7"|Jubilee ||Marie|| | |||
|- | |||
|Du är mitt liv|| | |||
|- | |||
|Reet Petite|| | |||
|- | |||
|That's All Right, Mama|| | |||
|- | |||
|Put your hands on my shoulder|| | |||
|- | |||
|Morfars munspel||{{spotify|id=6foCMcHRg2OXdkp7DRzsaB}} | |||
|- | |||
|I fell in love|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.06|6]]''' || rowspan= "7"|Barbados||Hold Me||{{spotify|id=2dxiub19asovnm1VHE1Unh}} | |||
|- | |||
|All shook up|| | |||
|- | |||
|Jag lever i en drömvärld|| | |||
|- | |||
|Någonting har hänt|| | |||
|- | |||
|Jag ger dig allt du vill ha||{{spotify|id=5z4e0hEY5krfrzvcn5X993}} | |||
|- | |||
|Om det känns rätt|| | |||
|- | |||
|(Let Me Be Your) Teddy Bear|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 07.07|7]]''' || rowspan= "10"|Shanes||Blue feeling||{{spotify|id=3TGd5OxbeFm6XPHNWPCbdr}} | |||
|- | |||
|Chris Craft No 9||{{spotify|id=0HD1a24B08vmoMRiN1S4Of}} | |||
|- | |||
|Hi Lili, Hi Lo ||{{spotify|id=1tmJp0cxoFuew5xqST1yyR}} | |||
|- | |||
|Cara Maia||{{spotify|id=4E7YCGL3NTMraIVaQvw4QW}} | |||
|- | |||
|Vem får följa dig hem||{{spotify|id=4xdyO1FncrBCoRncLetKjG}} | |||
|- | |||
|Stand by me|| | |||
|- | |||
|Rip it up|| | |||
|- | |||
|Rötter|| | |||
|- | |||
|Postman|| | |||
|- | |||
|Silence is golden|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.08|8]]''' || rowspan= "7"|Sannex ||Kärlekens klockor||{{spotify|id=56AeEvbjSYtZpinZfXvd9B}} | |||
|- | |||
||Så mycket, mycket mer||{{spotify|id=7oEFc2qw1neNa5SRLw9OKx}} | |||
|- | |||
||Varje gång jag ser dig||{{spotify|id=1C4h9fAGxeCPeyufrDEXtw}} | |||
|- | |- | ||
||Ta mig som jag är|| | ||Ta mig som jag är|| | ||
Rad 16: | Rad 115: | ||
||Jag lever i en drömvärld|| | ||Jag lever i en drömvärld|| | ||
|- | |- | ||
||Under the moon of love|| | ||Under the moon of love||{{spotify|id=30dyJnktvJIn9N4TxGzFWy}} | ||
|- | |- | ||
||Kärlekens spel|| | ||Kärlekens spel||{{spotify|id=6IqcWWGGJZIQbOZp3BFAtt}} | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= " | | style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 07.09|9]]''' || rowspan= "4"|Sven-Ingvars||Två mörka ögon||{{spotify|id=49Aqvjv4QONXoJqzEN40Dv}} | ||
|- | |- | ||
|| | ||Det är du, det är jag, det är vi||{{spotify|id=01fFtTvsCJWX2sSS0jPT9d}} | ||
|- | |||
||Byns enda blondin||{{spotify|id=1eN6mc3w58YfRPKkEf7YjA}} | |||
|- | |||
|[[Klöver på hjulet igen!]]|| | |||
|- | |||
|Sven-Ingvars och Loket||Säg inte nej, säg kanske (alternativ text)|| | |||
|- | |||
|Sven-Ingvars, Lotta Engberg, Sten Nilsson, Lars Westman och Tony Eriksson||Let's twist again||| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.10|10]]''' || rowspan= "7"| Christina Lindbergs orkester||Sången till livet||{{spotify|id=2UezRocJ7vHRxezMH9Ujh5}} | |||
|- | |||
|Säg inte godnatt||{{spotify|id=3elHWXjyxhjUxHwkVKcupN}} | |||
|- | |||
|Californien ||{{spotify|id=36THq1dluk32MkY184iAhI}} | |||
|- | |||
| Du behöver inte silver, du behöver inte guld||{{spotify|id=2NTqYoVuHRwxp7nBXahrKa}} | |||
|- | |||
|När du tar mej i din famn igen||{{spotify|id=1ue7p7aTqc4Im9o9CTTGnH}} | |||
|- | |||
|Fiskarflickans sång||{{spotify|id=7K2svuZ9mOOCOYfJvUhG7o}} | |||
|- | |||
|Ge dej tid||{{spotify|id=1nD5XbD3CuUdd0NRjPeBw7}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.11|11]]''' || rowspan= "7"| Fernandoz||Dina ögon svarar ja||{{spotify|id=3T3jptDthlvZXkWG4pHC5d}} | |||
|- | |||
|Mitt liv med dig|| | |||
|- | |||
|Det Är Svängig Rock'n'roll||{{spotify|id=77eK86RDjkpUjjaWxpucXb}} | |||
|- | |||
|Green, Green Grass of Home||{{spotify|id=4oveONBPQAlJcBYY2MvmUr}} | |||
|- | |||
|Tusen Ängars Blommor||{{spotify|id=4h5kcesqqqaMamMuk8BEmO}} | |||
|- | |||
|Det är dig jag tänker på||{{spotify|id=76MwKLOze0QLUSaGtWBRCc}} | |||
|- | |||
|Härlig lördag||{{spotify|id=4CkJ8aHOQIW65dbkGrnWqP}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.12|12]]''' || rowspan= "7"| Streaplers||Lång väg till dig||{{spotify|id=18kq3fkU3ZiZrUFVUG3GOt}} | |||
|- | |||
|Till min kära||{{spotify|id=1Hc7Vn8gOJXdIRos1WXKsq}} | |||
|- | |||
|Fest på Logen||{{spotify|id=10vpdkUyyQJ7dHc88gjRlh}} | |||
|- | |||
|Sol och semester|| | |||
|- | |||
|Kom ihåg att livet rispat hennes själ|| | |||
|- | |||
|Mogen för rock´n roll|| | |||
|- | |||
|Sea Cruises|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.13|13]]''' || rowspan= "7"| Grönwalls ||Jag tror på kärleken||{{spotify|id=4f7nCE9wyeYl45n8IvMWdN}} | |||
|- | |||
|En plats i solen||{{spotify|id=09iCK4I0tdgqWSxq6deF6n}} | |||
|- | |||
|Klackarna i taket||{{spotify|id=5C46GpjNRJJihGZww6jxWU}} | |||
|- | |||
|Ett liv tillsammans||{{spotify|id=3TRYwQ4hmYbf32PrmeIos8}} | |||
|- | |||
|Vindarnas melodi||{{spotify|id=4SCk1UhlKIxd4KpoS1B7mo}} | |||
|- | |||
|Har du sett stjärnorna||{{spotify|id=7aoOTJf5Fmonzqv8NVS58i}} | |||
|- | |||
|Kärlekens språk||{{spotify|id=4UHuT6Glady4ObHIV5MOqO}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.14|14]]''' || rowspan= "7"|Göran Lindbergs orkester ||Den röda stugan||{{spotify|id=4lal6KzJARvGYi21j9NH5C}} | |||
|- | |||
|Duvan||{{spotify|id=/0bSBqhY262v5bo2Wblzcfc}} | |||
|- | |||
|Jag älskar hur du älskar mig||{{spotify|id=6nDMnfzQd5m5Ho803i9uP9}} | |||
|- | |||
|Jag har hört den sista lärkan||{{spotify|id=0c9v8iNg7enHXKpXP8Eza0}} | |||
|- | |||
|Varje stjärna bär Ditt namn||{{spotify|id=0NxHffg0DYSkF7nsmLnQDb}} | |||
|- | |||
|Varje morgon är en gåva||{{spotify|id=1d2tq4TS4xcEpE2ZH6owoc}} | |||
|- | |||
|Du gröna dal||{{spotify|id=3ZjGo0ZTZE75df9uSg37KF}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 07.15|15]]''' || rowspan= "6"| Lotta Engbergs||Ringen på mitt finger||{{spotify|id=0MGxclUHPw0Y2uJKNohTTZ}} | |||
|- | |||
|Någon|| | |||
|- | |||
|Våra nya vingar|| | |||
|- | |||
|Du ger mig av din kärlek||{{spotify|id=6JqOxv4OFZllSa27Fw2Jyr}} | |||
|- | |||
|Emelie||{{spotify|id=4ehvAmDpFItngX4bfSi6AA}} | |||
|- | |||
|Bara Tre små ord||{{spotify|id=41L7eoPPN54KjYoOPDUJ0j}} | |||
|- | |||
|Lotta Engbergs och Umberto Marcato||Därför älskar jag dig|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 07.16|16]]''' || rowspan= "9"|Schytts ||When you walk in the room|| | |||
|- | |||
||Heja Blåvitt||{{spotify|id=5dcw4QQjB6TpQOxsVOn6iA}} | |||
|- | |- | ||
||Radio Luxemburg || | ||Radio Luxemburg || | ||
Rad 36: | Rad 231: | ||
||Om du inte kommer hem ikväll|| | ||Om du inte kommer hem ikväll|| | ||
|- | |- | ||
||Du är som en sommardag|| | ||Du är som en sommardag||{{spotify|id=2CZmSe1iR4BqA2ReCJFhuE}} | ||
|- | |||
||Loket & Harald Treutiger ''(musikvideo)''||En riktig god jul||{{spotify|id=19s7BjjfBqbTFhEf2N9t0v}} | |||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> | ||
redigeringar