37 986
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(19 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 5: | Rad 5: | ||
|- | |- | ||
! # !! Artist!! Låt!!Spotify | ! # !! Artist!! Låt!!Spotify | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"|'''[[Avsnitt 21 januari 1991|21 januari 1991]]''' ||rowspan= "6"|Masthuggspojkarna ||Gamla Mastuhuggspojkar|| | |||
|- | |||
|Anne Marie|| | |||
|- | |||
|Staden vid älven|| | |||
|- | |||
|När lyktor tänds på andra sidan bron|| | |||
|- | |||
|Ett litet hotell|| | |||
|- | |||
|Vi möts igen|| | |||
|- | |||
|Masthuggspojkarna & Harry Broberg||Våran säng|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"|'''[[Avsnitt 24 januari 1994|24 januari 1994]]''' ||rowspan= "6"|Sven-Gösta Jonsson||Wear My Ring Around Your Neck|| {{spotify|id=7feUoCIxgNvDoWGSVPRJft}} | |||
|- | |||
|Välkommen hem||{{spotify|id=73ntZy7QWidX0FxKltFUIx}} | |||
|- | |||
|Där fjällbruden blommar||{{spotify|id=4DURroMaY1Z594exLfR2bE}} | |||
|- | |||
|Teddy Bear||{{spotify|id=/21Bx8lqisFuaKWdOD8W7ZH}} | |||
|- | |||
|Främlingen||{{spotify|id=6OBBBiSkBhWzDWyXiy9hor}} | |||
|- | |||
|Vid foten av fjället ||{{spotify|id=6CAry61fum2iUbVYRqgRqH}} | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"|'''[[Avsnitt 4 april 1994|4 april 1994]]''' ||rowspan= "6"|Kenth-Erics||Tillsammans|| | |||
|- | |||
|Rose Garden||{{spotify|id=5ejOAItB55tcnCsUgUq8OO}} | |||
|- | |||
|Vart tog din kärlek vägen|| | |||
|- | |||
|Kom till mig|| | |||
|- | |||
|Be My Guest|| | |||
|- | |||
|Du och jag|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "2"|'''[[Avsnitt 12 september 1994|12 september 1994]]''' ||rowspan= "2"| Hits med Carro Oldsberg||Välkommen Sommaren är kort|| | | style="text-align: center;" rowspan= "2"|'''[[Avsnitt 12 september 1994|12 september 1994]]''' ||rowspan= "2"| Hits med Carro Oldsberg||Välkommen Sommaren är kort|| | ||
|- | |- | ||
|Every little thing|| | |Every little thing|| | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"|'''[[Avsnitt 7 november 1994|7 november 1994]]''' ||rowspan= "2"| Thord Åhman och Sune Waldehorn||Du hemmets jord|| | |||
|- | |||
|Den röda stugan|| | |||
|- | |||
|rowspan= "4"|Thord Åhman, Leif Åhman och Sune Waldehorn||Beatrice aurore|| | |||
|- | |||
||Ovan där|| | |||
|- | |||
|I folkevisetorn|| | |||
|- | |||
|Ge mig fyra minuter och 20 ampere|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"|'''[[Avsnitt 6 februari 1995|6 februari 1995]]''' ||rowspan= "6"|Loopingz||Ingen våg ingen vind|| | |||
|- | |||
|Om änglar finns|| | |||
|- | |||
|Följ dina drömmar Maria|| | |||
|- | |||
|Det är lätt att bli kär i någon som dig|| | |||
|- | |||
|Rhythm of the Rain || | |||
|- | |||
|Främling|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"|'''[[Avsnitt 8 maj 1995|8 maj 1995]]''' ||rowspan= "9"|Curt Borkman och Help||Smoke Gets In Your Eyes|| | |||
|- | |||
||It's not unusual|| | |||
|- | |||
||Silhouettes|| | |||
|- | |||
||Too Young || | |||
|- | |||
||Rambling Rose|| | |||
|- | |||
||Green Green Grass of Home|| | |||
|- | |||
|| What'd I Say || | |||
|- | |||
||Rock around the clock|| | |||
|- | |||
||Shake rattle and roll|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "4"|'''[[Avsnitt 4 mars 1996|4 mars 1996]]''' ||rowspan= "4"| Göteborgs dragspelsklubb<br>med Henrik Reinhold Wennerborn||Välkommen till Göteborg|| | | style="text-align: center;" rowspan= "4"|'''[[Avsnitt 4 mars 1996|4 mars 1996]]''' ||rowspan= "4"| Göteborgs dragspelsklubb<br>med Henrik Reinhold Wennerborn||Välkommen till Göteborg|| | ||
Rad 59: | Rad 139: | ||
|- | |- | ||
|Marie, Marie|| | |Marie, Marie|| | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"|'''[[Avsnitt 13 november 1996|13 november 1996]]''' ||rowspan= "4"| Rings Big Band och Göran Folkestad ||Days of wine and roses|| | |||
|- | |||
|Kan jag få låna den av dig|| | |||
|- | |||
|A little bit more|| | |||
|- | |||
|Lazy river|| | |||
|- | |||
|rowspan= "2"| Rings Big Band||Take the eight train|| | |||
|- | |||
|St. Louis Blues|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"|'''[[Avsnitt 13 januari 1997|13 januari 1997]]''' ||rowspan= "7"| Amadeus||Tro på mej|| | |||
|- | |||
||Blundar och önskar|| | |||
|- | |||
||Om jag fick va med dig|| | |||
|- | |||
||Save the last dance for me|| | |||
|- | |||
||Malmö-Köpenhamn|| | |||
|- | |||
||Please release me|| | |||
|- | |||
||Till min kära|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"|'''[[Avsnitt 12 maj 1997|12 maj 1997]]''' ||rowspan= "7"| Kållepojkarna||Vals på Liseberg|| | |||
|- | |||
||Som i gamla dar|| | |||
|- | |||
||Blånande hav|| | |||
|- | |||
||Permissionsvalsen|| | |||
|- | |||
||Vår egen lilla komedi|| | |||
|- | |||
||Sommar, sommar|| | |||
|- | |||
||Amerikansk träskopolka|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"|'''[[Avsnitt 20 oktober 1997|20 oktober 1997]]''' ||rowspan= "9"| Sounders||Ett skäl att ge dig av|| | |||
|- | |||
||Bang bang|| | |||
|- | |||
||Andante, Andante || | |||
|- | |||
||När man är kär|| | |||
|- | |||
||Rosa på bal|| | |||
|- | |||
||Last date|| | |||
|- | |||
||Judy|| | |||
|- | |||
||Stand By Your Man|| | |||
|- | |||
||Sista dansen|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"|'''[[Avsnitt 16 februari 1998|16 februari 1998]]''' || Stina Eriksson & Fritt Fram||Värdens bästa servitis|| | | style="text-align: center;" rowspan= "8"|'''[[Avsnitt 16 februari 1998|16 februari 1998]]''' || Stina Eriksson & Fritt Fram||Värdens bästa servitis|| | ||
Rad 115: | Rad 253: | ||
|- | |- | ||
|Red Sails in the Sunset || | |Red Sails in the Sunset || | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"|'''[[Avsnitt 4 maj 1998|4 maj 1998]]''' ||rowspan= "10"|Cosmos||Jag har en dröm|| | |||
|- | |||
|Jag lovar och svär|| | |||
|- | |||
|Jag får kärleken att blomma|| | |||
|- | |||
|Sommarvind|| | |||
|- | |||
|Åh en sån natt|| | |||
|- | |||
|Varje gång du ler|| | |||
|- | |||
|Våga tro på kärleken|| | |||
|- | |||
|Of the rain|| | |||
|- | |||
|Last date|| | |||
|- | |||
|Jag säger hej|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"|'''[[Avsnitt 14 september 1998|14 september 1998]]''' ||rowspan= "10"| Lena G's||Aldrig var min himmel så blå|| | | style="text-align: center;" rowspan= "10"|'''[[Avsnitt 14 september 1998|14 september 1998]]''' ||rowspan= "10"| Lena G's||Aldrig var min himmel så blå|| | ||
Rad 135: | Rad 293: | ||
|- | |- | ||
|Evelina|| | |Evelina|| | ||
|- | |||
| style="text-align: center;"|'''[[Avsnitt 19 oktober 1998|19 oktober 1998]]''' ||Magnus Karlberg||Annies song|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"|'''[[Avsnitt 23 februari 1999|23 februari 1999]]''' ||rowspan= "5"|Second Line Jazz Band||I'm Crazy About My Baby|| | | style="text-align: center;" rowspan= "5"|'''[[Avsnitt 23 februari 1999|23 februari 1999]]''' ||rowspan= "5"|Second Line Jazz Band||I'm Crazy About My Baby|| | ||
Rad 159: | Rad 319: | ||
|- | |- | ||
|Vårt Göingeland||{{spotify|id=57ARH7QSLqcMDpzGugLiDI}} | |Vårt Göingeland||{{spotify|id=57ARH7QSLqcMDpzGugLiDI}} | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"|'''[[Avsnitt 13 april 1999|13 april 1999]]''' ||rowspan= "8"|Göteborgs Dragspelsgille||Kom lella vän ska vi segla|| | |||
|- | |||
|Herat of my heart|| | |||
|- | |||
|Framnäsvals|| | |||
|- | |||
|Öppna hjärtan|| | |||
|- | |||
|I dina kvarter|| | |||
|- | |||
|Drömmen om Elin || | |||
|- | |||
|När en stjärna från himlen faller|| | |||
|- | |||
|Rosa på bal|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"|'''[[Avsnitt 27 april 1999|27 april 1999]]''' ||rowspan= "9"|Erik Lihms Duo||Nocturne || | | style="text-align: center;" rowspan= "9"|'''[[Avsnitt 27 april 1999|27 april 1999]]''' ||rowspan= "9"|Erik Lihms Duo||Nocturne || | ||
Rad 176: | Rad 352: | ||
|Barnatro|| | |Barnatro|| | ||
|- | |- | ||
|En söndag i april|| | |En söndag i april|| | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"|'''[[Avsnitt 11 maj 1999|11 maj 1999]]''' ||rowspan= "8"|Trixi||Shelia|| | |||
|- | |||
|Oj, oj, oj|| | |||
|- | |||
|Som stormen river öppet hav|| | |||
|- | |||
|Är det konstigt att man längtar|| | |||
|- | |||
|Vem vet|| | |||
|- | |||
|I Only Wanna Be With You|| | |||
|- | |||
|Ingen är så underbar som du|| | |||
|- | |||
|Du och jag|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"|'''[[Avsnitt 31 augusti 1999|31 augusti 1999]]''' ||rowspan= "6"|Ronnie & Göran||Ge mig kärlek|| | |||
|- | |||
|Min bardomstid|| | |||
|- | |||
|Jesus gör dig fri|| | |||
|- | |||
|Treat me nice|| | |||
|- | |||
|De' ä' dans på Brännö brygga|| | |||
|- | |||
|Främling|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"|'''[[Avsnitt 5 oktober 1999|5 oktober 1999]]''' ||rowspan= "7"|Lena Pålssons||Vägskäl|| | |||
|- | |||
|Semester|| | |||
|- | |||
|For sentmental reason|| | |||
|- | |||
|Vi siktar högt|| | |||
|- | |||
|My Baby Just Cares For Me || | |||
|- | |||
|Tack för idag|| | |||
|- | |||
|Aftonsång|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "12"|'''[[Avsnitt 10 oktober 1999|10 oktober 1999]]''' ||rowspan= "8"|Vikingarna||Till mitt eget Blue Hawaii||{{spotify|id=3uhCIA0xy4qTUHrWVA55bb}} | | style="text-align: center;" rowspan= "12"|'''[[Avsnitt 10 oktober 1999|10 oktober 1999]]''' ||rowspan= "8"|Vikingarna||Till mitt eget Blue Hawaii||{{spotify|id=3uhCIA0xy4qTUHrWVA55bb}} | ||
Rad 213: | Rad 431: | ||
|- | |- | ||
||Dance In the Old Fashioned Way|| | ||Dance In the Old Fashioned Way|| | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"|'''[[Avsnitt 14 mars 2000|14 mars 2000]]''' ||rowspan= "5"|Sounders||Bang bang|| | |||
|- | |||
|Kärleken blir större år för år|| | |||
|- | |||
|Mer än hela dig|| | |||
|- | |||
|It's Now Or Never|| | |||
|- | |||
||En dans på rosor|| | |||
|- | |- | ||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> | ||
[[Category:Soundtrack|Lokal-TV]] | [[Category:Soundtrack|Lokal-TV]] |
redigeringar