38 059
redigeringar
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(18 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 43: | Rad 43: | ||
|- | |- | ||
| Husbandet och Stig Malm ''(bingomusik)'' || Internationalen|| | | Husbandet och Stig Malm ''(bingomusik)'' || Internationalen|| | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"| '''[[Avsnitt 40.04|4]]''' ||rowspan= "2"|Louise Gardtman||It started with a love affair|| | |||
|- | |||
||I give my Life|| | |||
|- | |||
||Gravitonas||You break me up||{{spotify|id=5OSrvL9kTtxgSEa9ukatsW}} | |||
|- | |||
| rowspan= "6"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Allt som jag känner|| | |||
|- | |||
|| En dag|| | |||
|- | |||
|| Jeannie's Coming Back|| | |||
|- | |||
|| Life in a goldfish bowl|| | |||
|- | |||
|| Obsession|| | |||
|- | |||
|| Crucified|| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 40.05|5]]''' ||rowspan= "2"|Magnus Carlsson & The Moon Ray Quintet ||Ain't There Something Money Can't Buy||{{spotify|id=1pnX1vzp8dmLTaAVclqgcL}} | |||
|- | |||
||If i could only be sure||{{spotify|id=5JJ1MDHhy2wXdWjQbLoIXV}} | |||
|- | |||
||Josefin Glenmark||Suzie||{{spotify|id=5TbhbSkfwpvalNHw9iLaNd}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Flickor bak i bilen|| | |||
|- | |||
|| Kör långsamt|| | |||
|- | |||
|| Drive my car|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "14"| '''[[Avsnitt 40.06|6]]''' ||Mojje||Vart ligger landet där man böjer bananerna?||{{spotify|id=2ijMbQuK5xmEd01dEGe7D7}} | |||
|- | |||
||Sara Löfgren ||Kär var det sista jag ville bli||{{spotify|id=7ekogh3qp0SpNkuHGukMlA}} | |||
|- | |||
||Mojje och Sara Löfgren ||Låt kärleken så rot|| | |||
|- | |||
| rowspan= "11"|Husbandet ''(bingomusik)'' || För kärlekens skull|| | |||
|- | |||
||Kärleken är evig|| | |||
|- | |||
||Ännu doftar kärleken|| | |||
|- | |||
||En jävel på kärlek|| | |||
|- | |||
||Kärlekens tunga|| | |||
|- | |||
||Är det här du kallar kärlek|| | |||
|- | |||
||Starkare|| | |||
|- | |||
||Håll mitt hjärta|| | |||
|- | |||
||Låt hjärtat vara med|| | |||
|- | |||
||I folkviseton|| | |||
|- | |||
||Tjaba tjena hallå|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "4"| '''[[Avsnitt 40.07|7]]''' ||rowspan= "2"|Louise Hansson, Barbro Svensson, Siw Malmkvist||Hit-medley|| | |||
|- | |||
|Leva livet|| | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Empty Rooms|| | |||
|- | |||
|Home|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "5"| '''[[Avsnitt 40.08|8]]''' ||Michael Ruff ||On my knees||{{spotify|id=6V78qGXSVNx34EDIBBxJhE}} | |||
|- | |||
|Claes af Geijerstam ||Alex is the man|| | |||
|- | |||
| Husbandet ''(bingomusik)'' || Jämtgubben|| | |||
|- | |||
|Claes af Geijerstam & Husbandet ''(bingomusik)'' ||Apache|| | |||
|- | |||
|Mölndals Kulturskolas Storband ''(bingomusik)'' ||A child is born|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 40.09|9]]''' ||rowspan= "2"|Thomas Di Leva||Välkommen hem||{{spotify|id=0MLO3XnMSnmgjbiiBHTK5n}} | |||
|- | |||
|Vem ska jag tro på?||{{spotify|id=1kKrGMTgmyGQXukRfOTJVP}} | |||
|- | |||
|Thomas Di Leva och Lotta Engberg||Sträck ut din hand|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Stjärnorna|| | |||
|- | |||
|Belfast|| | |||
|- | |||
|Vi har bara varandra|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 40.10|10]]''' ||Geir Rönning||Ain´t no love in the heart of the city||<center>[[Fil:Spotify.png|16px|link=http://open.spotify.com/track/2i41WxpruvmM7rkJHqFyES]]</center> | | style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 40.10|10]]''' ||Geir Rönning||Ain´t no love in the heart of the city||<center>[[Fil:Spotify.png|16px|link=http://open.spotify.com/track/2i41WxpruvmM7rkJHqFyES]]</center> | ||
|- | |- | ||
Rad 66: | Rad 153: | ||
||The Passenger|| | ||The Passenger|| | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" rowspan= "10"| '''[[Avsnitt 40.11|11]]''' ||rowspan= "2"|Spotnicks||Amapola||{{spotify|id=4adgcPmMYhK6aPyFNjPX2b}} | |||
|- | |||
||Ghost riders in the sky||{{spotify|id=5U7YWNRh2xeWp4nPkWiIgZ}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|John Lindberg Trio||Why don't you dance||{{spotify|id=3ZkyVMesCCDQOvEqm6x5SK}} | |||
|- | |||
||Runaway Train||{{spotify|id=6Yxin96UmiWo84Sds3paQY}} | |||
|- | |||
| rowspan= "6"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Albatross|| | |||
|- | |||
|| Sleepwalk|| | |||
|- | |||
||Last date|| | |||
|- | |||
||Tel star|| | |||
|- | |||
||Alpens ros|| | |||
|- | |||
||Tulpaner från Amsterdam|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 40.12|12]]''' ||Sanna Nielsen||I'm in love||{{spotify|id=3mo8CpNyDAla5etipA6ZL6}} | |||
|- | |||
||Sanna Nielsen och Solid Gospel||Devotion|| | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Sanna Nielsen och Lotta Engberg||Världens bästa servitris|| | |||
|- | |||
||Tusen vackra bilder|| | |||
|- | |||
||Sanna Nielsen, Solid Gospel och Lotta Engberg||Rör vid min själ|| | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Empty Room|| | |||
|- | |||
|Till varmare land||| | |||
|- | |||
|Till en fågel|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 40.13|13]]''' ||Mike Syd||Du och jag och Glenn Hysén ||{{spotify|id=7oPpoX7HQmzZbxvhE7on3O}} | |||
|- | |||
||Nicke Borg||Leaving home||{{spotify|id=5m3cu4F5JsP4ZKf2qfOxwi}} | |||
|- | |||
|Jenny Silver||Something in your eyes||{{spotify|id=4qV2TknIXT5g8mlTjBZyWz}} | |||
|- | |||
| rowspan= "5"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Moonlight serenade|| | |||
|- | |||
|Det börjar verka kärlek banne, mig||| | |||
|- | |||
|Vi är svenska fotbollsgrabbar|| | |||
|- | |||
|Långa bollar på Bengt|| | |||
|- | |||
|Rulla in en boll och låt den rulla|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 40.14|14]]''' ||Louise Hoffsten ||A mess of blues|| | |||
|- | |||
||Michael Rickfors och Louise Hoffsten ||Med dina händer|| | |||
|- | |||
|Linda Bengtzing||E det fel på mej||{{spotify|id=2YJo18MsevDps3juyB3rjr}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || 1939|| | |||
|- | |||
|Let the best man win||| | |||
|- | |||
|Nowhere in this world|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"| '''[[Avsnitt 40.15|15]]''' ||Ulrik Munther||Boys don't cry||{{spotify|id=7fhGWDbCaluAUIpW1yFjsB}} | |||
|- | |||
||Melody Club||The Hunter||{{spotify|id=6qTYKcDuF0CwiysctqETIo}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"|Thorliefs ||Sway||{{spotify|id=0lpqgRhPZDUuCwCPySpZDR}} | |||
|- | |||
||Forever and Ever||{{spotify|id=0kEG6BlQUJ7pFIsnnFWdX0}} | |||
|- | |||
| rowspan= "5"|Husbandet och Tomas Jonsson ''(bingomusik)'' || You must belive in springs|| | |||
|- | |||
|Gråt inga tårar||| | |||
|- | |||
|Born this way|| | |||
|- | |||
|Express yourself|| | |||
|- | |||
||Göta kanal, eller vem drog ur proppen?|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "12"| '''[[Avsnitt 40.16|16]]''' ||Ace.of.Base, Kikki Danielsson, Linda Pritchard, Lotta Engberg och Svante Thuresson||Plocka en stjärna|| | |||
|- | |||
||Svante Thuresson||Sommar i Stockholm||{{spotify|id=1IFSTH6YTrRj0PeBajL6qX}} | |||
|- | |||
|Svante Thuresson & Lotta Engbeg||Ta det kallt, det är allt|| | |||
|- | |||
||Linda Pritchard||Alive||{{spotify|id=55vVfIPgQCyBuFRGmSroad}} | |||
|- | |||
|Terry Spicer||Sing a song|| | |||
|- | |||
|Ace.Of.Base||Southern California||{{spotify|id=448V1VnH5g1lVLN2PIeDMr}} | |||
|- | |||
|Kikki Danielsson||Wagon Wheels||{{spotify|id=3vMorJHbvEDwkFa9dh525z}} | |||
|- | |||
| rowspan= "5"|Husbandet och Tomas Jonsson ''(bingomusik)'' || Nygammal vals|| | |||
|- | |||
|Misty||| | |||
|- | |||
|Bra vibrationer|| | |||
|- | |||
|Dag efter dag|| | |||
|- | |||
||Miss Decibel|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"| '''[[Avsnitt 40.17|17]]''' ||rowspan= "3"| Arvingarna||Det svär jag på||{{spotify|id=3h2TmYO5aqE3nFNeIZflnj}} | |||
|- | |||
|De Ensammas Promenad||{{spotify|id=4EuHB8zj4Qj2f4SJZBWhFS}} | |||
|- | |||
|Hon kommer med sommaren||{{spotify|id=61FKvrrIOtg8vKxYepoDxO}} | |||
|- | |||
|rowspan= "2"| Arvingarna & Team Casper||Eloise|| | |||
|- | |||
|Help!|| | |||
|- | |||
|Erik Linder ||Bara du och jag||{{spotify|id=6ygQIu3DEjXmY4CSeC7n7h}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet och Pierre Eriksson ''(bingomusik)'' || Highway|| | |||
|- | |||
|Drömmen om Elin||| | |||
|- | |||
|O console pequeno|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 40.18|18]]''' ||rowspan= "2"|Playtones||The King||{{spotify|id=2Jb5HnMNeYGBwWbMvLUCCS}} | |||
|- | |||
|Jerry Lee Lewis medley||{{spotify|id=0RBcQDVyJxOYFb3jbTueJ4}} | |||
|- | |||
|Martin Gabriel||Kicking a dead horse||{{spotify|id=6vsOMmBCFiL4qXpXYpRFn2}} | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Husbandet, Steve Eriksson och Martin Gabriel ''(bingomusik)'' || Memories|| | |||
|- | |||
|Gypsy Melody||| | |||
|- | |||
|Husbandet och Martin Gabriel ''(bingomusik)'' || Boone Chance|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "7"| '''[[Avsnitt 40.19|19]]''' ||rowspan= "2"|Barbados||Okej||{{spotify|id=5BpRAe3vsOW4sBFAwBc10u}} | |||
|- | |||
|Jag klarar mig||{{spotify|id=5sX16DuVjdnx4scGZ9j3wY}} | |||
|- | |||
|Berth Idoffs||Vad gör vi nu med alla våra drömmar||{{spotify|id=6wCmSUxyyFsD94noE40lzH}} | |||
|- | |||
|Willy Björkman||Delilah|| | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Video killed the radio star|| | |||
|- | |||
|Se mig||| | |||
|- | |||
|Husbandet och Pierre Eriksson ''(bingomusik)'' || Små små ord|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "8"| '''[[Avsnitt 40.20|20]]''' ||rowspan= "2"| Lasse Stefanz||Cuba Libre||{{spotify|id=2LPik3WV5xpDzDGhT6Axl1}} | |||
|- | |||
|Tiden läker inga sår||{{spotify|id=2oRixFNn8FGWiHTNnm0n39}} | |||
|- | |||
|The Moniker||Oh my god!||{{spotify|id=2ByzJpKPlbfcshyiXkzGAC}} | |||
|- | |||
| rowspan= "5"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Köppäbävisan|| | |||
|- | |||
|Varm korv boogie||| | |||
|- | |||
|Run to the hills|| | |||
|- | |||
|I samma bil|| | |||
|- | |||
|2 4 6 8 Motorway|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "6"| '''[[Avsnitt 40.21|21]]''' ||rowspan= "2"| Lasse Stefanz||Tre goda skäl||{{spotify|id=2Mjem4vrdGq8c6aJv5hO7t}} | |||
|- | |||
|Kom igen Señorita||{{spotify|id=3WgbHptd32AU7CMlZhVeEo}} | |||
|- | |||
|Michael Learns to Rock||The Actor||{{spotify|id=07FpIjYAbpyDG3GhCBpjLT}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Wake up|| | |||
|- | |||
|Frank||| | |||
|- | |||
|I just can't stop loving you|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"| '''[[Avsnitt 40.22|22]]''' ||rowspan= "2"| Ola Svensson||Riot||{{spotify|id=1s9uc2iibh33FKTgoLooFU}} | |||
|- | |||
|Natalie||{{spotify|id=2qPKG6rCgFXbERoth8d4VE}} | |||
|- | |||
|Donnez||Den enda sommaren||{{spotify|id=2VokBzxlsjA7CaomhvYcN7}} | |||
|- | |||
|Jarl Carlsson||Ta mig till havet|| | |||
|- | |||
|Maracas barnkör och Lotta Engberg||Den blomstertid nu kommer|| | |||
|- | |||
|Lenas dagbok||Tänk om mänskor kunde flyga||{{spotify|id=6PCGicUHPvm58z3U96mZer}} | |||
|- | |||
| rowspan= "3"|Husbandet ''(bingomusik)'' || Inbjudan till bohuslän|| | |||
|- | |||
|Båtlåt||| | |||
|- | |||
|Brevet från Maria på Öland|| | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" rowspan= "9"| '''[[Avsnitt 40.23|23]]''' ||Lotta Engberg, Lasse Kronér, Team Lotta, Curt-Eric Holmquist, Calle & The Undervalleys, Christofer Dahl, Lasse Holm och Tomas Johnsson||100%|| | |||
|- | |||
|Calle & The Undervalleys ||Lonely mothers holy land||{{spotify|id=0k7CKgK9V2Sk5tDjVZdOvw}} | |||
|- | |||
|Team Lotta ||The Lion Sleeps Tonight || | |||
|- | |||
|Christoffer Dahl ||Hyllningsrap til Lotta Engberg|| | |||
|- | |||
|Thomas Petersson||Fyra Bugg & en Coca Cola|| | |||
|- | |||
| rowspan= "2"|Husbandet ''(bingomusik, videoklipp)'' || Visa Vid Vindens Ängar || | |||
|- | |||
|Pastrolvist|| | |||
|- | |||
|Husbandet och Tomas Jonsson ''(bingomusik)'' ||Sommarpsalm|| | |||
|- | |||
|Husbandet ''(bingomusik)'' ||Juliette & Jonathan|| | |||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> | ||
redigeringar